Komente

Zgjedhjet afatmesme që nuk prodhuan rezultat të plotë për asnjë nga palët


               Publikuar në : 12:36 - 09/11/18 |
el ida

Një recetë për bllokimin, qeverisjen e dobët dhe zhgënjimin me sistemin politik

Për një here të vetme, rezultati që ishte parashikuar në të vërtetë ndodhi. Demokratët morën Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme të Amerikës në 6 nëntor. Dhe do të ofrojnë një mbikëqyrje mikëpritëse të Shtëpisë së Bardhë kur anëtarët e Kongresit të ri të marrin karriget e tyre në janar. Republikanët mbajtën Senatin me një shumicë më të madhe. Gjë që do ta bëjë më të lehtë konfirmimin e emërimeve të presidentit.

Të dy palët shpallën fitore. Një vend i ndarë ndjeshëm tani ka një qeveri të ndarë. Megjithatë, mbështetja e rezultateve është thellimi i një ndryshimi strukturor në politikën amerikane që do ta bëjë vendin më të vështirë për tu qeverisur për të ardhmen e parashikueshme. Demokratët përfaqësojnë shumicën e votuesve të Amerikës, por republikanët dominojnë gjeografikisht. Demokratët fituan votën popullore për Dhomën e Përfaqësuesve me një diferencë të konsiderueshme. Pozicioni i tyre si partia që gëzon mbështetjen më të madhe në mesin e amerikanëve, në sajë të fuqisë së saj në qendrat urbane, u përforcua nga një rritje e mbështetjes nga periferia, ku revoltimi me Presidentin Donald Trump ishte i dukshëm.

Ndërkohë, republikanët shtrënguan kontrollin e tyre në shtetet më pak të populluara dhe më rurale. Duke mundur lehtësisht senatorët demokratë në Indiana, Missouri dhe Dakota e Veriut. Në një vend ku një dhomë e legjislaturës është e bazuar në popullatë dhe tjetra në territor kjo ndarje është një recetë për bllokimin, qeverisjen e dobët dhe, përfundimisht, zhgënjimin me vetë sistemin politik.

Shtrirja e ndarjes është e habitshme. Dhjetë vjet më parë kishte 17 shtete me një senator republikan dhe një demokrat. Prej janarit 2019 do të ketë vetëm shtatë. Në zgjedhjet federale vështirë se ndonjë kandidat duket i aftë të mbijetojë në territorin e partive opozitare.
Vetëm gjashtë senatorë demokratë fituan zgjedhjet e tyre në shtetet e mbajtura nga Z. Trump në vitin 2016. Fotoja është më pak e zymtë për guvernatorët, por në modelin shtetëror modeli rikonfirmon veten. Nga janari, Minesota do të jetë i vetmi shtet ku një dhomë kontrollohet nga demokratët dhe tjetra nga republikanët. Rasti I fundit daton në 1914.

Ky ekuilibër mund të jetë i qëndrueshëm. Por është e dëmshme për vendin dhe për të dyja palët. Për republikanët, rreziku është afatgjatë. Tani për tani, ata mbajnë Shtëpinë e Bardhë. Dhe kanë një shumicë të shtuar në Senat. Por në një sistem dypartiak, një parti që mbizotëron ndërsa vazhdimisht dështon të kapë shumicën e votave, një ditë nuk do të shihet më si ushtrimi i pushtetit legjitimisht nga shumica e votuesve. Për demokratët, sfida është e menjëhershme. Ata mund të hetojnë kundër një sistemi që i dobëson ato në mënyrë strukturore, por nuk mund ta ndryshojë atë sistem derisa ata të mund të zbulojnë se si të fitojnë brenda saj.

Cila është rruga për të dalë nga ky bllokim? Problemi kryesor është tani te demokratët. Për të mirën e tyre, për të mos përmendur atë të vendit, ata duhet të gjejnë mënyra për të apeluar në zemër të Amerikës.

Kjo fillon me ushtrimin e përmbajtjes. Po, ata duhet të përdorin shumicën e tyre në Shtëpinë për të vëzhguar një president që tregon përçmim për normat që kanë detyruar presidentët e kaluar. Ata duhet të shohin me kujdes atë që po ndodh në agjensitë federale dhe të hetojnë abuzimet presidenciale të mundshme të pushtetit ose keqpërdorimin e zyrës për zgjerimin personal. Por demokratët duhet t’i rezistojnë thirrjes për të përdorur shumicën e tyre në Shtëpi për të marrë hak, duke e kapur presidentin me mënyrën si Neët Gingrich dhe kolegët e tij republikanë dikur kapën Bill Clinton.

Prokuroria duhet t’i lihet prokurorëve. Nuk është e qartë, për shembull, se do të kishte shumë për të fituar duke hetuar rrethanat e konfirmimit të drejtësisë së Brett Kavanaugh në Gjykatën Supreme. Sigurisht që nuk ka arsye për të fajësuar atë, siç dëshirojnë disa demokratë.
Një përparësi e dytë e demokratëve duhet të jetë të tregojë se ata kanë idetë dhe kapacitetet për qeverisje, të cilat mund të apelojnë për një ndërhyrje më të gjerë të votuesve.

Një mënyrë për ta bërë këtë është të bëhet një përpjekje e besueshme për të punuar me presidentin dhe republikanët. Ka marrëveshje për tu bërë në infrastrukturë . Ata gjithashtu duhet të bëjnë imigracionin më pak toksik.

Në vitin 2010, kur republikanët fituan Shtëpinë gjatë presidencës së Barack Obamës dhe vazhduan të bllokonin çdo gjë që Demokratët dëshironin të bënin, Shtëpia e Bardhë argumentoi se ishte e padrejtë që gjysma e një dege të qeverisë federale të qëndronte në krahun tjetër të gjithçkaje.
Kjo ishte e drejtë atëherë dhe është e drejtë tani. Demokratët e Dhomës nuk duhet të deklarojnë, siç bëri dikur Mitch McConnell, se do të kundërshtojnë gjithçka që kryetari bën. Nuk duhet të ketë përsëritje të marrjes së pengjeve që e panë Shtëpinë Republikane të flirtonte me një falimentim sovran gjatë mandatit të dytë të zotit Obama.

Shumë demokratë do të këshillojnë kundër mbajtjes së krahut të tyre. Duke argumentuar se strategjia e tokës së djegur që republikanët përdorën kur kishin shumicën në Shtëpinë, punonte shumë mirë për ta. Ata do të pyesin, pse duhet që demokratët të jenë partia e kompromisit në emër të qeverisë më të mirë. Kur kundërshtarët e tyre shpesh kanë refuzuar të japin edhe më pak ?

Për dy arsye. Së pari, mund të japë rezultate. Duhet pranuar, sjellja e kohëve të fundit e Trump nuk është e mirë. Duke akuzuar demokratët për lehtësimin e vrasjes së policëve, siç bëri në fazat përmbyllëse të fushatës, nuk është mënyra më e mirë për të nxitur shpirtrat bipartizanë. Z. Trump mund të heqë dorë nga ideja e nënshkrimit të ndonjë legjislacioni në dy vitet e ardhshme, duke preferuar të sundojë me urdhër ekzekutiv, ndërkohë që u ankua kundër opozitës.

Por ai gjithashtu mund të befasojë, duke dëshmuar gatishmëri për t’u marrë me demokratët. Më shumë sesa kanë bërë presidentët e tjerë republikanë. Parimi që nxit Trumpin është interesi vetjak para besnikërisë ndaj partisë. Ai ka provuar që është në gjendje të hidhërojë disa pozita të gjata të partisë. Roli i shefit që bën ujdinë mund të përshtatet më mirë me egon e tij.

Së dyti, edhe nëse përpjekjet bipartiake dështojnë, sjellja me përgjegjësi është në interesat afatgjata të demokratëve. Në përgjithësi, demokratët duan që qeveria federale të punojë mirë. Republikanët, përkundrazi, ende i konsiderojnë një mikro agresion fjalët “Unë jam nga qeveria dhe unë jam këtu për të ndihmuar”. Gridlock nuk bën asgjë për besimin në qeverisje. Gjë për të cilën demokratët kanë nevojë nëse duan të fitojnë më shumë besim tek votuesit. Ju pëlqen apo jo , ata kanë më shumë për të humbur nga mosfunksionimi sesa republikanët./Opinion.al

Përshtati: Elida Marvataj

Burimi: The Economist

Pas