-Kronikë, Bota, Te Fundit

Video skandal/ Vesh minifund në Arabinë Saudite, ja çfarë i ndodhi…

Forcat policore të Arabisë Saudite kanë arrestuar një grua, pas publikimit të një video në rrjetet sociale, ku ishte e veshur me minifund teksa shëtiste nëpër qytet. Vajza, një modele me emrin Khulood, shihet duke ecur përreth një fortese historike në Ushayqir, në provincën Najd afër kryeqytetit Riad.

Në Arabinë Saudite sipas  ligjit islamik, gratë ndalohet të veshin veshje të lirshme, të njohura si abaya, gjithashtu duhet të mbulojnë flokët.

 

 

Kjo video ka shkaktuar shumë polemika në mediat sociale ku disa kanë dalë kundra dhe disa të tjerë pro mosndëshkimit të autores.

Zëdhënësi i Kryesisë së Komisionit për Promovimin e Virtytit dhe Parandalimin e Zëvendës, i njohur si policia fetara, tha se grupi po e monitoronte çështjen dhe se do merren masat e nevojshme, për videon virale me skena fyese.

 Ende nuk është bërë me dije vendimi mbi gjykimin e gruas në video./opinion.al

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko