Bota, Te Fundit

Video/ Publikohen për herë të parë video nga testet bërthamore të SHBA

Qindra pamjet të papara të testeve bërthamorë të fshehta që SHBA ka bërë gjatë Luftës së Ftohtë janë publikuar për herë të parë në Youtube, pasi prej vitesh ato konsideroheshin si informacion i deklasifikuar.

Nga viti 1945 deri në 1962-shin, qeveria amerikane ka kryer 210 teste bërthamore në shkretëtirën e Nevadas dhe ishujt e izoluar të Paqësorit. Shumë prej këtyre testeve janë filmuar nga kamera të posaçme që kapin momente me rreth 2.400 korniza për sekondë.

Pas 65 vitesh ato janë bërë publike./opinion.al

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko