Emisionet

Video/ Në kushte ekstreme varfërie, ‘Opinion’ dhe bamirësit i ndërtojnë shtëpinë


               Publikuar në : 23:52 - 01/03/18 |
Gerta

Katër muaj më parë, emisioni “Opinion” ndërmori një nismë shumë të veçantë dhe të rëndësishme për të ndihmuar familjen Biçaku. Kjo familje e cila u identifikua nga ‘Fundjave Ndryshe’, jetonte në kushte të varfërisë të tejskajshme mes sëmundjeve, mungesës së një shtëpie, pamundësisë për t’u ushqyer dhe për t’u shkolluar.

Për shkak të problemeve shëndetsore, asnjë anëtar i kësaj familje nuk vlerësohej si i aftë për punësim , duke e bërë tejet të vështirë sigurimin e të ardhurave për ushqim e ilaçe.

Jeta e vështirë e kësaj familje dhe thirrja e tyre për ndihmë, preku zemrat e shumë shqiptarëve.

Edhe pse audienca nuk ishte ndër me të lartat, sensibilizimi ishte aq i madh sa mbrëmjen e transmetimit janë grumbulluar rreth 15 mijë euro, si dhe kontribute të tjera në formën e të mirave materiale. Drejtuesi i Fondacionit Fundjave Ndryshe, Arbër Hajdari, informoi se punimet për shtëpinë e re të familjes Biçaku filluan menjëherë të nesërmen pas emisionit, dhe një pjesë e kontributeve u përdorën për të ndërtuar edhe tre shtëpi të tjera në fshatërat Zhelizhan, Thumanë dhe Kamëz.

Sot ëndrra e Seldës për të pasur një shtëpi të bukur u bë realitet. Falë ndihmave të shumta që u mblodhën për këtë familje, ata hynë sot në shtëpinë e re me rroba më të ngrohta dhe me sy e buzë të qeshur.

Familja Biçaku tashmë gëzon shtëpinë e re rreth 110 m2, ku të gjithë kanë një krevat për të fjetur, ngrohje, një çati dhe mure që i mbron nga i ftohti i acartë i dimrit.

Në emisionin “Opinion” të datës 8 nëntor të vitit 2017, Drejtoresha e PR dhe Marketing të Spitalit Amerikan, Oriella Cano mori përsipër shërbimet shëndtësore të gjithë familjes.

Javën e ardhshme nënë Qamilja e cila kishte probleme me shikimin, do të operohet nga mjekët më të mirë, për të sjellë dritë edhe në sytë e saj.

Ky ishte rasti i dytë i bashkëpunimin të emisionit  “Opinion” dhe Fondacionit Fundjave Ndryshe. Një bashkëpunim, i cili synohet të kthehet në traditë për të ndihmuar sa më shumë familje shqiptare t’u rikthehet shpresa dhe të kuptojnë që nuk janë të harruar. Kjo që po shihni në ekran, është lista e të gjithë kontribuesve pa të cilët nuk do të ishte e mundur ndërtimi i shtëpisë së re të familjes Biçaku, por edhe të familjes Zaimi në Zhelizhan të Lushnjës, familjes Muça në Thumanë dhe familjes Mërtini në Kamëz./Pergatiti: Elena Lika

Lista e plotë: Bamiresit e familjes Bicaku

 1. Familjaret e Familjes
 2. Barmac
 3. Ethemi SHPK
 4. TV KLAN
 5. Arben Kadriu
 6. Sokol Hamzaj
 7. Asi Home Collection
 8. Sabri Hysa
 9. Edlir Babameto
 10. Varaku SHPK
 11. Delta
 12. Brunes
 13. Turja SHPK
 14. Edilcentro SHPK
 15. Kaiser Light
 16. Espana Color
 17. Clirim Kormaku
 18. Ndrec Lleshi
 19. Behar Hasrama
 20. Arva Trare Lamelar
 21. Beril Disha
 22. Eduart Hoxha
 23. Alfred Mezini
 24. OSSHE
 25. MObileri Petrit Lika
 26. Fatos Shahini
 27. Arlis SHPK
 28. Afrim Yzeiraj
 29. Kompania Miele
 30. Alba Game
 31. Star Carpet
 32. Firma Veseli
 33. Myftia Lushnje
 34. SPAR ALBANIA
 35. Restorant Brasil
 36. Spitali Amerikan
 37. Abdullah Thartori
 38. Fatmir Muzaqi
 39. Karafil Nuridinaj
 40. Artur Bezati
 41. Besim Muhadri
 42. Admir Ziu
 43. Besnik Jaku
 44. Nexhmije Sejdini
 45. Vladimir Ferko
 46. Fadil Sinani
 47. Urim Zenku
 48. Bashkim Mehmeti
 49. Shkodran Ailli
 50. Gentjan Xheko
 51. Xhamia Dine Hoxha
 52. Merr Taxi SHPK
 53. Restorat Ija
 54. Alda Keka
 55. Deep Clean
 56. Fuad Resulbegu
 57. Armir Kungulli
 58. Qemal Brahja
 59. Donald Coku
 60. Bar Dubai
 61. Lulezime Kurti
 62. Nafis Selimi
 63. Glamur Perde
 64. Kujtim Hasani
 65. Restorant Kamami
 66. UFO SHPK
 67. Hasan Cota
 68. Gezim Hoxha
 69. Fatos Brahja
 70. Grislida LLukacej
 71. Gezim Tarko
 72. Enver Ferizaj
 73. Marjan Ndoja
 74. Artim Redzepi
 75. Hasan Hoxha
 76. Njomeza Mehmeti
 77. Arjana Mata
 78. Betim Zuta
 79. A-EJA Kompani
 80. Vasil Cekrezi
 81. Denis Nuriu
 82. Sonila Cenaj
 83. Beauty Line
 84. Everest
 85. Granit Humolli
 86. Laureta Muca
 87. Atemka Avdiu
 88. Astrit Odja
 89. Elvira Mullaraj
 90. Fatmir Sula
 91. Astrit Hida
 92. Hotel Comfort SHPK
 93. Nuredin Humolli
 94. Fadile Abazi
 95. Muje Kuqi
 96. Ilir Veselagu
 97. Jetmir Brati
 98. Bledar Kacaca
 99. Dritan Bekiri
 100. Bledar Gashi
 101. Miradije Tahiraj
 102. Qamile Prej
 103. Ilir Bregasi
 104. Fatmir Vata
 105. Solanda Bashkurti
 106. Adesa Abdyli
 107. Arben Nela
 108. Ylberi SHPK
 109. Elvira Bashkurti
 110. Albnor
 111. Halil Gazidede
 112. Andi Kanani
 113. Eduard Meta
 114. Armando Musaj
 115. Valbona Dervishaj
 116. Florenc Elezaj
 117. Albiol Kadriu
 118. Meriton Spahiu
 119. Mentor Abmetaj
 120. Vlora Hodza
 121. Elkent Dajci
 122. Esian Mali
 123. Oltion Kuke
 124. Erdis Metani
 125. Qamil Gosturani
 126. Edlira Xhija
 127. Zhaneta Pane
 128. Globtik Language Eduaction
 129. Manjola Zhapa
 130. Blenard Cela
 131. Meldi Zace
 132. Harli Kafe
 133. Danjela Runa
 134. Qamil Aliaj
 135. Dezmazije Azizi
 136. Kujtim Baruti
 137. Meriman Lita
 138. Mevlan Hakorja
 139. Insifa SHPK
 140. Ermal Aliko
 141. Ender Korbi
 142. Ardi Bajri
 143. Elvis Doci
 144. Omer Mamo
 145. Artemisa Lama
 146. Xhemal Duka
 147. Xhevdet Celiku
 148. SIretta 2F
 149. Behar Mesi
 150. Ejlli g,a
 151. Alketa Vrushi
 152. Alma Rustani
 153. Luciano Bodo
 154. Nora Rasaj
 155. Admira Kodra
 156. Asllan Zguri
 157. Noizy
 158. World Flex
 159. Lul Morina
 160. Gulf

/OPINION.AL

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Pas