Aktualitet

Vendimi/ 60 ditë burg për ushtarët shqiptarë që pozuan me simbolin e shqiponjës në Greqi

               Publikuar në : 14:24 - 29/01/17 |
m.b

Ushtarët shqiptarë  që pozuan me simbolin e shqiponjës do të vuajnë dënimin me 60 ditë burg. Eshtë ky vendimi i Shtabit të Përgjithshëm grek, i firmosur nga Ministri i Mbrojtjes Panos Kamenos për 6 rekrutët shqiptarë, që do të bënim betimin në ushtrinë greke në datën 2 gusht.

Mediat greke, që e kanë cilësuar këtë veprim si shenjë nacionalzimi kanë shkruar se hetimet vazhdojnë lidhur me foton e kryer në repartin e këmbësorisë dhe që shkaktoi një valë reagimesh, ku u prëfshinë edhe institucionet diplomatike në të dy vendet.

Pas