Aktualitet

Turqia ofron ndihmë për Greqinë e përfshirë nga zjarri, Kotzias e refuzon


               Publikuar në : 12:15 - 24/07/18 |
b.f

Turqia ka ofruar ndihmë për fqinjin e saj grek, që po kaklon në këto moment ditët më të vështira të 10 viteve të fundit. Në një deklaratë të bërë në zonën e Qirpos turke, Ministri i Jashtëm turk u shpreh se vendi i tij është i gatshëm të ndihmojë Greqinë dhe të dërgojë avionë apo helikopterë për të fikur zjarret.

 

Mevlut Cavusoglu u shpreh se homolgu i tij grek Nikos Kotzias e falenderoi për ndihmën, por I tha se në këto moment nuk ishte e nevojshme.

Bekir Pakdemirli, Ministër i Agrikulturës dhe Pyjeve u shpreh se aeroplanët janë vetëm 45 minuta larg dhe nëse është e nevojshme ata mund të ndërhyjnë menjëherë. / Opinion.al

 

Pas