Komente

Trump përplaset me gazetarin e CNN, i ndalon hyrjen në Shtëpinë e Bardhë


               Publikuar në : 11:17 - 08/11/18 |
el ida

Presidenti Trump mori hapin jashtëzakonisht të rrallë të pezullimit të kredencialeve të Jim Acosta, korrespondentit kryesor të Shtëpisë së Bardhë për CNN, të mërkurën pas një përplasjeje të fortë verbale në një konferencë shtypi gjatë ditës.

Gjatë një sesioni të vrazhdë me gazetarë pas zgjedhjeve afatmesme të së martës presidenti Trump u përplas me gazetarin. Shkëmbimi i tyre u përforcua kur z. Acosta sfidoi vazhdimisht presidentin për emërtimin e një karvani të emigrantëve të Amerikës Qendrore si një pushtim.

Z. Trump u përgjigj z. Acosta, duke thënë: “Sinqerisht, mendoj se ju duhet të më lejoni të drejtoj vendin – ju drejtoni CNN.” Z. Acosta, i cili ishte në rreshtin e parë vetëm disa metra nga presidenti, refuzoi disa herë që të ulet ose ti kthejë mikrofon një praktikantej të Shtëpisë së Bardhë që kërkoi tia merrte atë. Kur ai më në fund hoqi dorë nga mikrofoni, z. Trump tha se z. Acosta ishte “një njeri i vrazhdë, i tmerrshëm”.
“Ju nuk duhet të punoni për CNN”, tha presidenti.

Kur z. Acosta u përpoq të hyjë përsëri në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën mbrëma për një xhirim të drejtpërdrejtë për rrjetin e tij, një oficer i Shërbimit Sekret i kërkoi atij të dorëzonte “kalimin e vështirë” të tij, i cili u jep gazetarëve qasje në Shtëpinë e Bardhë. Z. Acosta xhiroi episodin në një video në celularin e tij dhe e postoi në Twitter.

Sarah Huckabee Sanders, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, e cila gjithashtu është ndeshur në mënyrë të përsëritur me z. Acosta gjatë xhirimeve televizive në Shtëpinë e Bardhë, njoftoi vendimin duke pohuar në mënyrë të përsëritur se z. Acosta kishte vendosur “duart e tij në një grua të re” që kishte detyrë dhënien e mikrofonit për gazetarëve që bëjnë pyetje.

“Fakti që CNN është krenar për mënyrën si u soll punonjësi i tyre nuk është vetëm neveri, është një shembull i shpërfilljes së tyre të madhe për të gjithë, përfshirë gratë e reja që punojnë në këtë administratë”, tha Sanders.

Konfrontimi me presidentin erdhi gjatë një takimi përballë me gazetarët, konferenca e tretë solemne për shtyp e mbajtur nga zoti Trump në Shtëpinë e Bardhë. Përveç përplasjes me z. Acosta, ai qortoi disa gazetarë të tjerë që ai i konsideronte ofendues, duke përfshirë Peter Alexander të NBC, prill D. Ryan nga American Urban Radio Netëorks dhe Yamiche Alcindor nga PBS.

Z. Trump i tha në mënyrë të përsëritur znj. Ryan të ulet dhe ai u ankua se një pyetje nga znj. Alcindor ishte një “pyetje raciste”.

Vendimi për të goditur kredencialet e zotit Acosta, duke mohuar në mënyrë efektive të ketë akses në Shtëpinë e Bardhë dhe stafin e presidentit, deri në një moment të dytë ishte një përgjigje e nivelit bërthamor nga presidenti dhe stafi i komunikimit të administratës pas më shumë se dy vitesh të tensioneve në rritje midis korrespondentit të CNN-së presidentit dhe ndihmësve të presidentit.

Në një njoftim të dytë zyra e shtypit ka shtuar se beson në shtypin e lirë, ndaj do ta lejojnë gazetarin të rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, por nuk do të lejojnë asnjë reporter të prekë një grua që punon në administratën Trump. CNN i doli në mbrojtje gazetarit duke thënë se diçka e tillë nuk ndodhi në asnjë çast. /Opinion.al

Përshtati: Elida Marvataj

 

Pas