-Shëndeti

Të folurit në gjumë, a duhen marrë seriozisht ato që thuhen?


               Publikuar në : 15:22 - 06/01/19 |
b.f

Të folurit në gjumë, ose somnilokia, është një nga parasomnitë që përfshijnë edhe të ecurit somnambul dhe makthet gjatë natës. E gjitha zhvillohet në nënndërgjegjien e njeriut. Hulumtuesit kanë realizuar jo pak studime për të kuptuar në ç’fazë të gjumit ndodh kjo , e jo vetëm.

“Në përvojën time, të folurit në gjumë mund të jetë i lidhur me mbistimulimin e sistemit nervor nga përdorimi i pajisjeve teknologjike para fjetjes apo abuzimi me kafeinën”.

Kështu thotë dr. Nerina Ramklakhan, terapiste gjumi. Këto lloje sjelljesh u ndodhin gjithashtu personave që tregohen të ashpër me veten. Janë perfeksionistë, por shpeshherë lënë pa thënë atë që duan të thonë vërtetë. Kur shtrihen të flenë natën, gjithçka u del nga goja pa vetëdije.

Ideja që mund t’i zbulosh sekretet më të thella dikujt gjatë gjumit është shumë joshëse. Ka aplikacione që regjistrojnë të folurit në gjumë. Sleep Talk Recorder është një ndër to. Aplikacioni regjistron gjithçka që ju mund të thoni ndërsa flini.

A themi të vërteta kur flasim në gjumë?

Por, a mund të pranosh tradhtinë në gjumë? Të thuash të vërteta të cilat nuk i pranon me ndërgjejgie të plotë e të zgjuar? Profesor Jim Horne është një autor librash mbi subjektin dhe ish drejtues i qendrës kërkimore të gjumit në Universitetin Loughborough. Ai thotë që s’duhet t’i stër-analizojmë ato që thuhen në gjumë.

“E folura në gjumë ka tendencën të ndodhë gjatë gjumit të lehtë. Kalon nga i lehti në gjumë të thellë. Pas 70-90 minutash ndodh gjumi i ëndrrave, që përsëritet çdo 90 minuta”.

E folura në gjumë nuk ka lidhje me ëndërrimin. Ka të bëjë me fazën e lehtë të gjumit ku “mendja është duke shëtitur dhe gjarpëruar. Janë mendime të hallakatura të një truri të lodhur”.
Ky fenomen ndodh zakonisht tek fëmijët. Me kalimin e moshës fillojnë të pakësohen rastet. Megjithatë duhet thënë se një rol të rëndësishëm luan edhe faktori gjenetik, ashtu si ankthi dhe stresi. Sidoqoftë, një gjë është e qartë:

“Dikush që flet vazhdimisht në gjumë, me siguri është shumë në ankth. Ndoshta duhet të zbuloni ç’po i shqetëson”.

Pas