Bota, Te Fundit

Suedia mbyll hetimet për akuzën e përdhunimit ndaj Julian Assange

Drejtori i ndjekjeve publike në Suedi ka mbyllur hetimin 7 vjeçar për ish themeluesin e Wikileaks mbi të cilin rëndonte akuza për përdhunim. Marianne Ny paraqiti një kërkesë në Gjykatën e Qarkut të Stokholmit për të revokuar mandatin e tij të arrestit, me sa duket duke i dhënë fund një qëndrimi shtatëvjeçar. Assange, 45 vjeç, ka jetuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër që nga viti 2012, duke u përpjekur të shmangë ekstradimin.

Ai kishte frikë se do të ekstradohej në SHBA nëse do të dërgohej në Suedi.

Ai mund të përballet me gjyq në SHBA për qindra mijëra dokumente të fshehta ushtarake dhe diplomatike amerikane.

Në një deklaratë të shkurtër përpara një konference për shtyp nga prokurori i çështjes tha: “Drejtori i Prokurorisë Publike, Marianne Ny, ka vendosur të ndërpresë hetimet në lidhje me përdhunimin e dyshuar nga Julian Assange”.

Assange gjithmonë ka mohuar akuzat për përdhunim kundër tij dhe është intervistuar në ambasadën në Londër gjashtë muaj më parë në praninë e zyrtarëve suedezë.

Por nëse ai largohet nga ambasada, ai mund të ndalohet nga policia e Mbretërisë së Bashkuar dhe të përballet me ekstradimin në SHBA.

Pasi lajmi u njoftua të premten, Wikileaks ka shkruar në Twitter se “fokusi tani po shkon në Britaninë e Madhe”, duke thënë se Britania e Madhe “nuk pranoi të konfirmonte ose mohonte nëse ai ka marrë tashmë një urdhër të ekstradimit të Shteteve të Bashkuara për Julian Assange”.

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko