-U tha në Opinion, Aktualitet, Te Fundit

Spartak Ngjela: Dy momente kur Enver Hoxha duhet vlerësuar pozitivisht në Historinë e Shqipërisë

I ftuar në emisionin “Opinion’ avokati Spartak Ngjela ka folur për regjimin diktatorial dhe Enver Hoxhën. I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu se si e vlerëson ai figurën e Enver Hoxhës në Historinë e Shqipërisë Ngjela u përgjigj se në tërësi është negative. Më tej Ngjela përmendi dy momente ku sipas tij diktatori Enver Hoxha duhet të vlerësohet pozitivisht.

“Në roli e historisë unë i ka dhënë faktet e mija, duke u nisur nga fakte dhe argumenta unë nuk i shoh asnjë gjë pozitive në funksion të Shqipërisë drejtë Perëndimit. Enver Hoxha nuk ka sjell ndonjë vlerë për zhvillimin normal dhe perëndimore shqiptare. Per Shqiperine brenda vendit ka bere dy gjëra, ka krijuar kthim tek Rilindja dhe vlerësimin e  Gjergj Kastriot Skënderbeut. Po ashtu ngriti problemin Iliri në nivel të lartë, këto do ti konsideroja si moment pozitiv në histori për Enver Hoxhën. /opinion.al

 

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko