-Teknologji, Metro, Te Fundit

Sinjale nga alienët? Astronomët kapin valë kozmike misterioze

Valë të rralla dhe të shkurtra kozmike janë zbuluar nga astronomët. Ato janë të ngjashme me ato që janë kapur rreth 10 vite më parë.

Disa sugjerojnë se këto valë energjie misterioze mund të jenë një shenjë e ekzistencës së alienëve, shkruan opinion.al.

Valët vijnë nga 3 miliardë vjet dritë larg nga toka.

Sinjale të ngjashme janë kapur nga teleskopët në vitin 2007.

Megjithëse ka debat mes shkencëtarëve se nga vijnë këto valë, mendohet se ato vijnë nga një yll gjigand. Ato zgjasin vetëm pak milisekonda por kanë energji të ngjashme me atë të diellit./ opinion.al

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko