Kryesore

Shkëmbimi i territoreve Kosovë –Serbi, përfshihet në debat edhe avokatja bukuroshe


               Publikuar në : 21:01 - 10/08/18 |
b.f

Ne valen e reagimeve per ceshtjen e dites, ate te shkembimit te trojeve mes Serbise dhe Kosoves ka mberritur dhe opinioni i avokates Arnida Capi. Avokatja bjonde nuk i ka shpetuar tundimit per t’u perfshire ne kete debat duke u rreshtuar ne radhet e atyre qe e kundershtojne propozimin e presidentit Thaci dhe te mbeshtetur dhe nga disa opinioniste apo diplomate te njohur. Arnida shprehet publikisht ne nje status ne FB se shkembimi i territoreve do te cenonte sovranitetin territorial te Kosoves, ndersa me pak kujdes mund te kishte shmangur dhe ndonje gabim drejteshkrimor. Gjithsesi, me opinionin e saj Arnida i eshte bashkuar grupit te atyre qe jane kunder ndarjes se territoreve duke i shtuar aktivitetit te saj edhe angazhimin politik, qe ka qene ne fakt dhe çelesi qe e beri te njohur per publikun.

Postimi 

Shkembimi territorial i Kosoves do te cenonte sovranitetin per te cilen fitoi luften per pavaresi.
Jo vetem kjo nuk do te ishte zgjidhja me e mire, sic ekspertet kane pohuar, por do te cenonte integritetin territorial, ne nje kohe kur interesi i Kosoves eshte njohja e saj nderkombetarisht.
Nderkoh, ceshtja e Presheves duket se po hap horizontet e kombit shqiptar per bashkim.

#KombiBashkuarShqiptar

Pas