Kryesore

Shehu: Ligji i luftës me Greqinë po na shitet shtrenjtë, këmbime të mëdha nga Shqipëria


               Publikuar në : 19:13 - 13/07/18 |
b.f

Deputeti i Partisë Demokratike, ish-ministër i jashtëm, Tritan Shehu ka reaguar ndaj negociatave të fshehta të qeverisë Rama lidhur me marrëveshjen e shumë-debatuar me Greqinë.

Zoti Shehu denoncoi heshtjen dhe “terrin informativ” që po mban qeveria ndërkohë që të gjitha informacionet rreth kësaj çështje sensitive vijnë vetëm nga mediat apo nga zyrtarët grekë.

Shehu ngriti edhe një shqetësim tjetër rreth kësaj çështje. Ai tha se publikut në Shqipëri, palët negociatore po kërkojnë ti shesin shtrenjtë, të ashtuquajturin Ligjin e Luftës, i pasuar ky me këmbime të mëdha nga ana e Shqipërisë.

Ne si shtet, nuk kemi ligj lufte me Greqinë dhe nuk kemi pse të shkëmbejmë gjë për heqjen e tij” – theksoi Shehu.

Ja postimi i plotë i Tritan Shehut

“Ne cfare “qorsokaku” po na fut kjo qeveri e Kryeministri Rama nepermjet negociatave te fshehta me Greqine, vecse per t’i vene nje “paterice” pushtetit te tyre te renuar nga zullumet?!
Fatkeqesisht te gjitha lajmet gjate gjithe ketyre bisedimeve ne po i mesojme indirekt vetem nga pala greke; dhe kane qene te verteta ato!
Kryeministri Tsipras deklaron se ngelin per tu detajuar tashme me Shqiperine vetem Ligji i Luftes, Percaktimi i Zonave Ekonomike Eskluzive dhe Kufijte!!
Ndersa Ministri i jashtem Kozias me pare deklaroi se kane rene dakort midis te tjerave edhe per mos perdorimin e termave gjeografike Cameri e Vorio Epir!!
Po keshtu Hahn deklaron se po percaktohen kufijte midis Shqiperise e Greqise!!
Ndersa Qeveria e jone vecse hesht e mban nje “terr informativ” edhe per Kuvendin e Komisionin e Jashtem.
Nga sa duket kerkohet “te shitet” shume shtrejte “Ligji i Luftes” ne kembime te medha nga Shqiperia.
Spekullim i paster ky! Per neve ceshtja e Ligjit te Luftes as ka ekzistuar, as ekziston, as ka qene ndonjehere pengese per te realizuar partneritet strategjik e maredhenie shume te mira me Greqine; “heqja apo lenia” e tij nuk do te kete ndonje efekt, qofte edhe per pronat e vjetra te shqiptareve.
Ai ka rene qe me Konferencen e Paqes ne Paris, me vendimin e Qeverise Papandreu me 1987, me Traktatin e 1996, me antaresimin tone ne NATO, me maredheniet e ngushta midis dy vendeve tona deri me 2013-ten.
Nqs pala greke gjykon se per aresye te brendeshme ajo duhet te ndermari edhe ndonje akt tjeter formal eshte e mirepritur, ne nuk kemi ndonje “Ligj Lufte” me Greqine dhe as kemi pse ta shkembejme kete.
Se dyti cfare nenkupton termi qe po lakohet “kufijte”? Kufijte tokesore me Greqine jane mire te percaktuar, ai i zonave detare lidhet kryesisht me ato ekonomike e ka nje model zgjidhes, mareveshjen e mepareshme, ose cuarjen ne Gjykaten e te Drejtes ne Hage me mirekuptim.
Sic duket Qeveria jone tashme e frustuar edhe per politikat aventuriere te ndjekura ndaj Greqise ne keto vite, eshte e detyruar te leshoje cdo gje, qofte edhe ne shkembim te nje “luge bosh”, sic eshte i ashtuquajturi “Ligj Lufte”.
Pushteti nuk mund te mbahet keshtu….se vjen nje cast dhe…..”

 

Pas