Bota

SHBA thirrje Turqisë për të liruar të burgosurit amerikanë. Pompeo takim me ministrin turk në Singapor


               Publikuar në : 09:27 - 04/08/18 |
b.f

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo u takua me Ministrin e Jashtëm turk Mevlut Çavuşoglu, pasi mbërriti në Singapor të premten, për të diskutuar mbi mosmarrëveshjen në rritje për një pastor të burgosur nga SHBA në Turqi.

Më parë këtë javë, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj dy zyrtarëve turq pasi qeveria refuzoi të lirojë Andreë Brunson, një pastor nga Mali i Zi, i cili u arrestua në Turqi pothuajse dy vjet më parë.

Zyrtarët turq akuzojnë z. Brunson për ndihmën e një grushti shteti, të dështuar në Turqi atë vit. Zyrtarët e SH.B.A.-së thonë se rasti është i motivuar politikisht.

Pompeo u tha gazetarëve në fluturimin e tij në Singapor se masat ishin menduar si një mesazh për Ankara-n, për ti treguar se SHBA-së i kishte mbaruar durimi.

“Turqit duhet të vërenin se ora kishte mbaruar dhe se ishte koha që Pastor Brunson të kthehej dhe unë shpresoj se ata do ta shohin këtë ashtu si është, një demonstrim se ne jemi shumë serioz”, tha sekretari Pompeo.

Turqia ka kërcënuar se do të hakmerret me sanksionet e saj, përjashtuar rastin nëse SHBA-ja e shfuqizon vendimin.

Nuk ishte e qartë nëse zoti Pompeo bëri ndonjë progres në zgjidhjen e mosmarrëveshjes gjatë takimit me z. Çavuşoğlu. Heather Nauert, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, e përshkroi diskutimin si konstruktiv.

“Ata ranë dakord të vazhdojnë të përpiqen të zgjidhin çështjet mes dy vendeve tona”, tha ajo në një deklaratë.

  1. Pompeo ka bërë thirrje për lirimin e shtetasve të tjerë të SHBA dhe stafit të ambasadës lokale të ndaluar që nga grushti ushtarak i dështuar në korrik 2016.

“Këta janë njerëz të pafajshëm. Pastor Brunson është një pastor i pafajshëm dhe ata duhet ta lejojnë atë të kthehet në Shtetet e Bashkuara dhe ata duhet t’i lejojnë njerëzit tanë të punësohen në vend, “u tha gazetarëve zoti Pompeo. “Gjithkush duhet të lirohet. Ky është mesazhi. ”

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia kanë një marrëdhënie të komplikuar në Siri. Turqia po mbështetet  SHBA për të luftuar Shtetin Islamik, por është kritike ndaj forcave speciale të saj, që punojnë së bashku me luftëtarët kurdë që Turqia i sheh si terroristë.

 

 

 

Pas