Aktualitet

SHBA merr masa mbrojtjeje nga ndërhyrjet e mundshme të Rusisë në zgjedhje


               Publikuar në : 11:48 - 06/11/18 |
el ida

Që nga viti 2016, zyrtarët kanë punësuar ekspertë të teknologjisë, kanë themeluar trajnime për punëtorët e anketimit. Dhe në disa raste kanë blerë pajisje të reja votimi
Dy vjet më parë, Rob Silvers mbërriti në një ndërtesë federale të papërshkruar në periferi të Uashingtonit në ditën e zgjedhjeve. Ai ishte i frikësuar se Amerika do të goditej nga një sulm kibernetik katastrofik.

Një operacion i dyshuar rus për të sulmuar email-et demokratike dhe për të shpërndarë informacion disinformues kishte muaj që po përgatitej. Sistemet zgjedhore në të gjithë vendin ishin hetuar nga hakerat rusë të dyshuar. Dhe një shteti, Illinoisit,  ishte parë baza e të dhënave të regjistrimit të votuesve të shkelur.

Frika e tij më e madhe nuk materializohej kurrë, por veprimet e supozuara të Rusisë bindën zyrtarët se siguria kibernetike do të ishte një aspekt kritik i çdo zgjedhjeje të ardhshme. Këtë vit, votuesit do të hedhin fletëvotime në atë që ekspertët thonë se do të jenë zgjedhjet më të sigurta të SHBA. Që nga lindja e internetit, falë hapave të marra që nga viti 2016.

“Shtetet e ndryshme anembanë vendit janë më të përgatitur”, tha Wayne Williams, sekretari republikan i shtetit të Kolorados. I cili ka qenë ndër më këmbëngulësit në miratimin e masave zgjedhore të sigurisë kibernetike.

DHS po udhëheq përpjekjet për mbrojtjen e makinave të votimit. Duke u ofruar shteteve më shumë shërbime të sigurisë zgjedhore pas zgjedhjeve të vitit 2016. FBI është fokusuar në luftimin e ndërhyrjeve të huaja në mediat sociale. Të dyja përpjekjet kanë marrë mbështetje nga agjencitë e inteligjensës të SHBA.
Në shumë shtete, zyrtarët e zgjedhjeve kanë kaluar dy vitet e fundit duke angazhuar ekspertë të teknologjisë. Si dhe duke krijuar trajnime për sigurinë kibernetike për punonjësit e sondazheve. Duke u regjistruar në skanime falas të DHS kompjuterave dhe, në disa raste, duke blerë pajisje të reja.

Një grup i financuar nga DHS i cili u formua shkurtin e kaluar për të ndarë informacionin e sigurisë kibernetike midis zyrtarëve të zgjedhjeve dhe partnerëve federalë mburret me pjesëmarrjen nga 50 shtete dhe mbi 1,300 zyrtarë lokalë. Grupi nuk ekzistonte në vitin 2016.

“Ne jemi vite dritë përpara sesa ishim dy vjet më parë “, tha David Becker, ish-zyrtar i Departamentit të Drejtësisë dhe themelues i Qendrës jofitimprurëse për Inovacionin dhe Kërkimin e Zgjedhjeve.

“Jo vetëm që ne e njohim natyrën e kërcënimit. Por sistemet sot janë më të sigurta se ato që kanë egzistuar ndonjëherë. Kjo nuk do të thotë se ata janë të paprekshëm – ata kurrë nuk janë. ”

Zyrtarët janë të shqetësuar se Rusia apo të tjerët mund të zhvillojnë taktika të reja dhe të paparashikueshme në ditën e zgjedhjeve. Janë të shqetësuar nga mënyra se sa të heshtur janë hakerat rusë krahasuar me vitin 2016. Atëherë kur dyshohet se hackuan dhe zbuluan emailet top kryesore të demokratëve kryesorë. Si dhe kishin në shënjestër sistemet e votimit . ”

“Nëse kemi mësuar ndonjë gjë për mënyrën se si veprojnë rusët në këtë hapësirë, është se kur ata kthehen, ata janë më mirë dhe ndryshe”, tha Chris Krebs, një zyrtar i lartë i sigurisë së kibernetikës në DHS, në një intervistë.

Nuk ka dëshmi se infrastruktura e zgjedhjeve, duke përfshirë sistemet e regjistrimit të votuesve apo makinat e votimit, është vënë në shënjestër nga Rusia por sipas zyrtarëve të lartë Moska ende po përpiqet të përhapë dizinformata në Facebook, Tëitter dhe YouTube.

Një sondazh i kohëve të fundit zbuloi se pothuajse gjysma e amerikanëve mendojnë se Rusia po përpiqet të ndërhyjë në votimin e së martës.
Disa avokatë të integritetit të zgjedhjeve dhe ish-zyrtarë kanë fajësuar administratën Trump dhe Presidentin Trump në mënyrë specifike – që nuk ka bërë më shumë për të ngritur dhe nxjerrë në pah çështjen.

Z. Trump ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur dhe ka mohuar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016. Rusia gjithashtu ka mohuar përpjekjen për të ndërhyrë në zgjedhjet në SHBA apo gjetkë.

Ka ende mangësi të sigurisë për t’u plotësuar. Makinat e votimit janë zëvendësuar ose përmirësuar në disa shtete, por të tjera shtete janë duke u mbështetur në pajisje që janë të vjetruara ose që kanë një cënueshmëri të njohur kibernetike.

Për shembull, makina për numërimin e votave me shpejtësi të modelit 650 të bërë nga Election Systems & Softëare LLC, që përdoret në gjysmën e shteteve, ka një të metë të zbuluar më shumë se një dekadë më parë që mund të japë një aktori të keq me qasje fizike aftësinë për të ndryshuar një votë.

Modeli 650 ende është duke u shitur në faqen e internetit të ES & S, por një zëdhënëse tha se ndaloi prodhimin e sistemeve në vitin 2008 dhe se do të ishte “jashtëzakonisht e vështirë për t’u hakuar në një mjedis të botës reale”.

Vetëm një shtet, Virxhinia, ka zëvendësuar plotësisht makinat e votimit pa letër që nga zgjedhjet e vitit 2016. Pesë shtete-Gjeorgji, Karolina e Jugut, Luiziana, Delaëare dhe New Jersey-vazhdojnë të mbështeten tërësisht në makinat pa letër, dhe disa të tjerë, përfshirë Pensilvaninë, kanë disa qarqe që nuk kanë një rezervë letre. Shumica kanë marrë të paktën hapa fillestarë për t’i ndërruar ato deri në vitin 2020, megjithëse financimi mbetet një sfidë.

Zyrtarët janë të shpejtë për të vënë në dukje se vetë makinat e votimit në përgjithësi nuk janë të lidhura me internetin.

Më e vështirë për të zgjidhur, thonë ata, është përdorimi i sofistikuar i mediave sociale të Rusisë për të ndikuar votuesit, taktikat që janë përsëritur, me më pak sofistikim, nga Irani. Facebook dhe kompanitë e tjera të mediave sociale përballen me presion për të bërë më shumë për të frenuar baticën.

Facebook është partnerizuar për të kapur postimet që lidhen me artikujt e lajmeve të rreme. Të cilat pastaj do të reduktohen. Në shtator, facebooku zgjeroi programin e kontrollit të fakteve për të përfshirë fotot dhe videot. Facebook-u ka krijuar gjithashtu një arkiv të të dhënave politike, kështu që grupet e jashtme mund të ndjekin aktivitetin politik të paguar.

Facebook është duke punësuar atë që e quan një “dhomë lufte” me punonjësit që shikojnë ankesat e përdoruesve dhe ndjekin postet virale.
Analistët kibernetikë shohin gabime të vazhdueshme në sistemin e Facebook . Drejtuesit thonë se nuk ka gjasa që çështja të zhduket krejtësisht.

Agjencitë e inteligjencës të SHBA po kontribuojnë gjithashtu në këto përpjekje. Këtë verë Z. Trump zëvendësoi rregullat e klasës së Obamës që rregullojnë përdorimin e sulmeve kibernetike sulmuese si pjesë e një shtytjeje për t’i dhënë Pentagonit një dorë më të lirë për të vendosur mjete të tilla, një bosht që zyrtarët e administratës thonë se po mbështet përpjekjet e sigurisë zgjedhore.

Zyrtarët në Komandën Cyber U.Sh. në javët e fundit kanë filluar të sinjalizojnë tek operacionet e inteligjencës ruse. Të cilat kanë për qëllim përhapjen e dezinformimit se ata po monitorohen. Kjo sipas informacioneve të njerëzve të njohur me këtë përpjekje.

Z. Silvers, ish-zyrtar i DHS, tha se ndërsa përgatitja është përmirësuar. Por akoma nevojitet më shumë, duke përfshirë edhe z. Trump dhe Kongresin.
“Ka pasur përparim të rëndësishëm. Por kjo nuk është e mjaftueshme”, tha Silvers. “Në vitin 2016, ishte një pikë kritike. Dhe ne duhet të bëjmë më shumë për mbrojtjen kibernetike në procesin zgjedhor. Nuk është më roman. “

Pas