Bota

SHBA kërkon ‘çarmatim total’ të Koresë së Veriut gjatë mandatit të parë të Donald Trump


               Publikuar në : 20:48 - 13/06/18 |
b.f

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, tha të mërkurën, se SHBA shpreson të arrijë “çarmatimin e madh” të arsenalit bërthamor të Koresë së Veriut gjatë mandatit të parë të presidentit Donald Trump në detyrë dhe po ashtu do të rifillojë stërvitjet e përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut nëse bisedimet bien.

“Ne shpresojmë që mund ta arrijmë këtë gjatë këtij mandati” u tha ai gazetarëve.

Pompeo, i cili mbërriti në Seul për të biseduar me zyrtarë të lartë të Koresë së Jugut dhe Japonisë, gjithashtu hodhi poshtë kritikat se deklarata e samitit e nënshkruar nga  Trump dhe Kim ishte e paqartë dhe nuk kishte arritur një angazhim konkret ndaj Phenianit.

Premtimi nga Koreja e Veriut për të punuar drejt “denuklearizimit të plotë” të gadishullit të Koresë së Veriut, z. Pompeo e pohoi. Ishte e njëjtë me një angazhim nga Pheniani për të pranuar se eliminimi i armëve dhe forcave të saj bërthamore duhet të jetë i pakthyeshëm.

Më parë, zoti Trump, tha të mërkurën, se samiti i tij në Singapor me udhëheqësin e Koresë së Veriut i dha fund kërcënimit bërthamor të atij vendi, edhe pse nuk kishte ndonjë marrëveshje të fortë për një çarmatim të plotë të Koresë së Veriut.

“Gjithkush tani mund të ndihet shumë më e sigurt se ditën kur unë mora detyrën,” shkroi Trump në Twitter, pak pas largimit nga Air Force One nga fluturimi i tij nga Singapori. “Nuk ka më kërcënim bërthamor nga Koreja e Veriut”, shkruante ai.

Në samitin në Singapor, zoti Trump tha se SHBA do të ndalonin ushtrime të përbashkëta ushtarake në shkallë të gjerë me Korenë e Jugut, gjatë një ngacmimi ndaj Phenianit, ndërsa dy udhëheqësit nënshkruan komunikimin duke u zotuar të punonin drejt denuklearizimit të gadishullit Korean. Koreja e Jugut dhe Japonia u befasuan nga ky vendim.

Trump gjithashtu ka thënë se sanksionet kundër Koresë së Veriut do të mbeten në fuqi derisa “ne jemi të sigurt se armët bërthamore nuk janë më një faktor”.

Koreja e Veriut, nga ana e saj, tha se zoti Trump i kishte thënë zotit Kim se kishte për qëllim heqjen e sanksioneve, duke sugjeruar nëpërmjet medias së tij shtetërore se z. Trump kishte hyrë në mënyrë eksplicite në dy kërkesa të gjata të Koresë së Veriut gjatë bisedimeve dypalëshe në takimin e tyre të samitit.

Pompeo do të takohet të enjten në mëngjes në Shtëpinë e Kaltër me Presidentin e Koresë së Jugut Hënë Jae-In dhe pastaj të mbajë konsultime me ministrat e jashtëm të Koresë së Jugut dhe Japoninë përpara se të udhëtojë më vonë gjatë ditës në Pekin.

Disa ish-negociatorë amerikanë kanë thënë se deklarata e samitit ishte tepër e paqartë dhe nuk arriti të siguronte angazhime të ashpra ndaj Koresë së Veriut.

Pompeo tha se një “punë e madhe” ishte bërë në bisedimet para samitit, të cilat negociatorët mund të merrnin gjatë javëve dhe muajve në vazhdim, megjithëse ai pranoi se disa nga pohimet me fjalë duhet të shkruhen në letër.”Jo e gjithë ajo punë u shfaqë në dokumentin përfundimtar,” tha ai, duke iu referuar deklaratës së samitit. “Shumë çështje të tjera ku kishte rëndësi u arritën, disa nuk u reflektuan me shkrim, kështu që do të thotë se ka ende punë për të bërë”

Christopher Hill, i cili udhëhoqi delegacionin e SHBA-së në bisedimet gjashtë-palëshe mbi Korenë e Veriut gjatë administratës së George Ë. Bush, tha se dokumenti nuk ndryshoi asgjë pjesërisht, sepse nuk tha asgjë për fqinjët e Koresë së Veriut./Përshtatur për Opinion.al

Pas