Aktualitet

SHBA del nga UNESCO

               Publikuar në : 19:00 - 12/10/17 |
rel d

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të dalin nga organizata kulturore e Kombeve të Bashkuara, UNESCO, ku bëjnë pjesë që nga viti 2003.

SHBA-të kanë akuzuar organizatën për paragjykime ‘anti-Izrael’ dhe për këtë aersye kanë vendosur të largohen. Detaje të reja në lidhje me këtë vendim të SHBA-ve, pritet të publikohen në orët në vijim.

Departamenti i Shtetit tha se do të ngrinte një mision vëzhgues në organizatën me bazë në Paris, për të zëvendësuar përfaqësimin e saj.

Unesco nga ana tjetër tha se tërheqja ishte një humbje për “familjen e OKB-së” dhe për multilateralizmin.

Agjencia është e njohur për përcaktimin e vendeve të trashëgimisë botërore si Palmira e Sirisë dhe Grand Canyon i SHBA.

 

Pas