Sport

Sekreti i topit në Botëror, favorizohen portierët


               Publikuar në : 19:54 - 12/06/18 |
b.f

“Telstar 18” është quajtur topi me të cilin do të luajnë skuadrat në Botërorin në Rusi dhe është prodhuar nga kompania e njohur Adidas.

Mediat angleze raportojnë se topi është prodhuar për të reduktuar ndjeshëm drejtimin në kohën kur ai ndodhet në ajër.

Kjo gjë favorizon portierët, pasi e kanë të vështirë përllogaritjen e trajektores së topit.

‘Adidas’ ka gjetur në këtë mënyrë sekretin për të ndalur gjuajtjet me trajektore të futbollistëve më të mirë në Botëror.

Ndërkohë të gjitha ekipet kanë filluar të stërviten me këtë top, por testimet e para do të jenë në fushë duke filluar që nga 14 qershori.

Pas