Sport

Rusi 2018, ja kush jane 26 të kualifikuarit deri në këto momente 

               Publikuar në : 11:07 - 12/11/17 |
m.b

Vera e vitit 2018 do të sjellë në Rusi Kupën e 21-të futbollit botëror që do të zhvillohet nga 14 qershori deri më 15 korrik  duke qenë kështu i pari kampionat botëror i futbollit që mbahet në Europë, prej vitit 2006.

Turneu përfundimtar do të përfshijë 32 skuadra kombëtare, të cilat përfshijnë 31 skuadra të përcaktuara përmes garave kualifikuese dhe ekipit automatikisht të kualifikuar. Gjithsej 64 ndeshje do të luhen në 12 vende të vendosura në 11 qytete. Finalja do të bëhet më 15 korrik në Moskë në stadiumin Luzhniki.

Ja cilat janë 26 vendet e kualifikuara deri tani për Botërorin 2018 në Rusi:

Vendi organizator (1): Rusia
AFRIKA (5): Nigeria, Egjipti, Sénégali, Marok, Tunizi
AMERIKA E JUGUT (4): Brazili, Uruguaji, Argjentina, Kolumbia
AZIA (4): Iran, Japoni, Koreja e Jugut, Arabia Saudite
AMERIKA E JUGUT, QENDRORE DHE KARAIBET (3): Meksika, Kosta Rika, Panama
EUROPA (9): Gjermania, Anglia, Belgjika, Spanja, Polonia, Islanda, Serbia, Franca, Portugalia

 

 

 

Pas