Aktualitet

Protesta e studentëve/ Rama: Çeta që bllokon mësimin nuk di çfarë kërkon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:44 - 11/01/19 |
b.f

Kryeministri Rama i ka qujatur “çetë” studentët që po protestojnë nëpër fakultete. Ai tha se nuk dalin më në shesh tek Kryeministria sepse janë keq me numrat (pakicë) dhe shkojnë të bllokojnë të tjerët që duan të bëjnë mësim.
Kjo deklaratë vjen nga selia e qeverisë ku ai po zhvillon një takim për të prezatuar platformën për puënsimin e studentëve në administratë.

Sakaq, tek Fakulteti i Drejtësisë dhe i Ekonomisë në Tiranë policia është përleshur gjatë natës dhe mëngjesin e sotëm me studentët protestues.

Edhe pse ata nuk janë të armatosur, Rama nuk hezitoi ti quajë “Çetë”.

“Si mund të pengohet mësimi? A është kjo liri, edhe nëse është një student i vetëm që do të bëjë mësim. Këtë e bën Çeta me persona që janë aty dhe s’dinë çfarë të kërkojnë. Ose ashtu i kanë udhëzuar. Janë aty për kërkesa që s’kanë për tu plotësuar kurrë. Shoh se ka nga ata që kërkojnë përgjysmim për tarifën e masterit. Nuk bëhet dhe kaq! Masteri nuk është detyrim i shoqërisë për të paguar për ty”, deklaroi Kryeministri.
/Opinion.al

Pas