Komente

Projekti i Bannon/ Kërkimi në Europë për ditët e lavdishme, të shkuara


               Publikuar në : 17:23 - 31/10/18 |
el ida

Përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian 2014, ai udhëtoi nëpër fshatrat britanike me Nigel Farage, i cili ishte kreu i Partisë së Pavarësisë së Mbretërisë së Bashkuar (UKIP) në atë kohë.

Atëherë, Bannon nuk e dinte se ekzistonin zgjedhjet evropiane. Çfarë e habiti atë edhe më shumë: një person i panjohur si Nigel Farage kishte mundësi të merrte 24 vende në Parlamentin Europian.

“Papritmas, ai ka pushtet politik,” thotë Bannon.

Anglezi i tregoi Bannon se Evropa, sipas tij, në të vërtetë ishte: një grumbull burokratësh që po shkatërrojnë Anglinë. Në telefon, Farage thotë se ishte kënaqësi të shkonte në klube me Bannon.
“Bëmë atë që shumica e politikanëve nuk bëjnë më, shkuam të shohim njerëz të zakonshëm”.

A është e vërtetë që Bannon dëshiron ta punësojë atë si këshilltar i paguar? “Asgjë nuk është nënshkruar ende,” thotë Farage.

Ëndrrat për shkatërrimin e shtetit

Pasdite, Raheem Kassam hyn në oborrin e brendshëm dhe bën një tërheqje të thellë nga shpirti i tij amerikan. Ai duket i rraskapitur. Ishtë vetëm 32 vjeç, por Evropa është beteja e tij e tretë, pas Brexit dhe Breitbart. Shtëpia e tij është në Uashington, por në thelb ai jeton në një aeroplan.

Të gjithë të djathtët në Europë duan të marrin kontrollin e shtetit. Ky është ndryshimi kryesor për ne në SHBA”, thotë Bannon.
“Statizmi i tyre është aq i zhytur në ndërgjegjen e publikut. Salvini dhe këta njerëz në Itali duan të fitojnë zgjedhjet në mënyrë që të marrin duart e tyre në kontrollin e shtetit italian dhe pastaj ta përkulen në vullnetin e tyre”.

Ai thotë se e njëjta gjë vlen edhe për AfD dhe për Rassemblement National. Për fat të keq, thotë ai, askush nuk ka dalë me idenë e shkatërrimit të vetë shtetit.
Ai vazhdon kërkimin e tij për anije, por nuk është e lehtë. Ai dëshiron luftë, dhe askush nuk po lufton. Në një intervistë në korrik, Jörg Meuthen nga AfD tha se partia e tij nuk ka nevojë për ndonjë “stërvitje nga jashtë BE”.

Në fillim të tetorit, Marine Le Pen mendonte se ishte e nevojshme të distancohej nga Bannon, së bashku me populistin italian të krahut të djathtë Matteo Salvini. Vetëm evropianët, tha ajo, duhet të shpëtojnë Evropën.

Jo të gjithë populistët e krahut të djathtë e pëlqejnë kur një amerikan u tregon atyre se çfarë duhet të bëjnë. Aktualisht po punojnë për bashkimin e partive të krahut të djathtë në Parlamentin Evropian në një grup të vetëm parlamentar.  Gjëja e fundit që u duhet është një zjarrvënës nga Uashingtoni të përfshihet në planet e tyre.
Bannon thotë se duhet të ulet për një kafe me Meuthen.

AfD, në të kundërt, duket se nuk ka kurrfarë shqetësimesh të tilla. Sven von Storch, bashkëshorti i Beatrix von Storch, një parlamentar i shquar gjerman nga AfD, udhëtoi për në Romë në shtator për t’u takuar me Bannon.  Bannon gjithashtu flet rregullisht me udhëheqësin e AfD-së, Weidel.

Javën e kaluar ai përsëri fluturoi në Paris për të takuar Le Pen. Ata ranë dakord për një kompromis: Bannon pohoi se ai do të qëndronte jashtë zgjedhjeve të Parlamentit Europian, por do të ofronte “ndihmën teknike” të populistëve, të cilën sipas një anëtari udhëheqës të Rassemblement National, ata natyrisht që do ta pranonin.Për momentin, duket sikur Bannon më shumë po i shkatërron gjërat,sesa po i ndërton.

Megjithatë, ka edhe njerëz të ulur jo aq larg nga qendra e Evropës që ende adhurojnë Bannon.

Një klub, Asgjë më shumë

“Mëngjes?” Pyet Modrikamen.

Është një vend i këndshëm për të folur për revolucionin e duhur. Jashtë, dielli ndriçon në pishinë, ndërsa brenda, shërbëtori i jep punë vetes. Modrikamen, i lindur nga një mekanik hebre në Poloni, ka studiuar drejtësi.
Ai u ngrit , duke u bërë pjesë e elitës së vendit të tij dhe vendosi të provonte dorën e tij në politikë. Por ai u përqesh dhe u injorua, para se befas një njeri shumë i ngjashëm me të arriti në Shtëpinë e Bardhë.

Në janar 2017, pak para përurimit të Presidentit të SHBA, Donald Trump, Modrikamen nisi një fondacion në Bruksel të quajtur “Lëvizja”. Qëllimi i tij është të bashkojë të drejtën evropiane. “Do të jetë një klub, asgjë më shumë”, thotë Modrikamen në theksin e tij francez.

Modrikamen kaloi një kohë të gjatë duke u përpjekur për të rënë në syrin e Bannon. Ishte Nigel Farage ai që e ndihmoi atë të siguronte një takim në korrik. Bannon tha se ai do të përfshihej në qoftë se ai mund të ishte bosi dhe Modrikamen nuk mund ti besonte fatit të tij.

“Steve dhe unë e kuptojmë njëri-tjetrin verbërisht, mendojmë njësoj , mund t’i përfundoj fjalitë për të.”

Këto ditë, Modrikamen i përgjigjet pyetjeve nga mediat e huaja pothuajse çdo ditë. Belgu i tregon shumicës së gazetarëve të njëjtën histori : Ai është pjesë e një themelimi që ai e di sa e korruptuar është. Kjo është arsyeja pse ai tani po lufton për popullin e zakonshëm. Në thelb, megjithatë, ai dhe Bannon po luftojnë për të njëjtën gjë: veten.

Modrikamen thotë se klubi i tij dëshiron tu ofrojë shërbime anëtarëve përpara zgjedhjeve evropiane: një forum për shkëmbime, sondazhe dhe ekspertë dhe gjithashtu si një qendër që u përgjigjet ngjarjeve, dërgon deklarata pozitive dhe vendos drejtuesit nëpër biseda të drejtpërdrejta.

“Ne nuk kemi pse të mësojmë Salvinin apo Orbanin si ti fitojnë zgjedhjet”, thotë ai. “Por partitë më të vogla do të jenë të lumtura që të kenë këtë mbështetje”.

Ai ngjit shkallët në katin e sipërm. Partia e tij e djathtë nacionaliste “Parti Populaire” e ka selinë fiks mbi dhomën e tij të gjumit.

Një sekretar, një ekspert financiar dhe tre strategë politikë janë atje, së bashku me tre burra që shohin kompjuterat e tyre, departamenti i IT.

Ata të gjithë punojnë në një hapësirë 200 metra katrore. Aty ka edhe një dhomë bilardo. Ai thotë se ka në plan të modifikojë dy ose tre zyra për Lëvizjen. Teksa prek me gishtat e tij tabelën e bilardos. Ai thotë se së shpejti do të duhet ta heqë për të bërë vend për Bannon.

Nuk është e qartë se nga vijnë paratë për klubin. Modrikamen thotë se shpenzimet e stafit për 10 deri në 12 punonjës janë të papërfillshme, me të vetmin pjesë të vërtetë të shtrenjtë që janë sondazhet dhe analistët e nevojshëm për t’i interpretuar ato.

Ai vetë nuk do të investojë një qindarkë, thotë ai, duke shtuar se ai tashmë ka investuar mjaft kohë në projekt.
Kur u pyet për këtë më vonë, Bannon thotë: “Nuk është çështja te paraja.” Ekzistojnë disa miliarderë në Evropë, të cilët janë të gatshëm të japin mbështetjen e tyre, këmbëngul ai. Por ai refuzon të japë ndonjë emër.

Synimi i ardhshëm: Vatikani

Është fund shtatori dhe Bannon është ulur në klasin e biznesit të British Airways. Ai kishte rënë dakord të fluturojë nga Roma në Los Anxhelos për një shfaqje 10-minutëshe në një shfaqje televizive.

Nga L.A. ai fluturon përsëri në Washington për një darkë që ai ka organizuar në shtëpinë e tij.
Punonjësit e Think-Tank-ut u shfaqen së bashku me këshilltarët e Trump, mikpritësen televizive Laura Ingraham, bankierët, si dhe kardinalin Gerhard Ludwig Müller, ish peshkopi i Regensburgut.
Müller shërbeu si prefekt i Kongregatës për Doktrinën e Besimit (CDF) për pesë vjet derisa Papa Françesku e zëvendësoi atë. Një tjetër njeri që ishe nxjerrë jashtë, si Bannon, Farage, Modrikamen dhe të gjithë të tjerët.

Bannon thotë se ka ndërmend të krijojë një think-tank të populizmit të djathtë në jug të Romës në një manastir të vjetër. Por për shkak se manastiri kërkon rinovime, ai ngeci në kështjellën e Shën Emmeram në Regensburg në kërkim të një shtëpie të përkohshme.
Kështjella i përket familjes Thurn dhe Taxis.

“Mund të fillojmë me seminare në pranverë të vitit të ardhshëm. Unë duhet të flas për mediat,” thotë Bannon.

Në fillim të tetorit, ai largohet nga një studio televizive në New  York, ku ishte duke punuar në një seri filmash për pasojat e digjitalizimit. Fokusi ishte rrënimi i njerëzimit; vetëm çështjet e mëdha për Bannon.

Një SUV me madhësinë e një tanku të vogël është duke pritur jashtë, pasi është organizuar nga nipi i tij.
“A e marrim mbulimin SPIEGEL?” pyet Sean.

Bannon ngjitet në derën e pasme të hapur. Ndërsa shoferi gjarpëron përmes trafikut të pasdites së New  York-ut, Bannon mendon për të ardhmen e kishës katolike. Ashtu si shumë institucione të tjera, thotë ai, Vatikani është infiltruar nga e majta në dekadat e fundit. Bannon kërkon të sjellë kishën përsëri në fillimet e saj, idealisht në Mesjetë.
Ai dëshiron ta tërheqë për poshtë Vatikanin ashtu siç do të bëjë me shtetin modern administrative.

Kur u pyet sesi ai e pajton besimin e tij katolik me tre divorcet e tij, ai thotë: “Sipas kishës, unë kurrë nuk u martova, martesa ime e parë u anulua, pastaj u martova dy herë jashtë jashtë kishës dhe pata divorce civile, prandaj këto nuk numërohen. ”

Pothuajse si Trump

Ndoshta nuk ka ende shumë për të thënë. Bannon është lënë anash, pasi e njeh mirë veten – si një producent që përpiqet të rikrijojë hitin e tij më të madh.

Ai nuk kujdeset nëse po shkakton konfuzion në Evropë. ajo që është e rëndësishme, thotë ai, është ” atmosfera shoqërore” mes njerëzve me mendësi të njëjtë. Shprehja e tij e preferuar vjen nga poema e shekullit të 17-të “Paradise Lost” nga John Milton: “Më mirë të mbretërosh në ferr sesa të shërbejmë në Qiell”.

Plani i tij për të nxitur Evropën nga e djathta mbetet i paqartë. Ai flet shumë dhe bën pak. Lëvizja aktualisht përbëhet nga stafi i shteruar i Bannon dhe dhoma e bilardos së Modrikamen. Për pjesën më të madhe, ai e ka financuar revolucionin e tij me paratë e tij – fluturimet, hotelet, asistentët dhe Darren, truprojën britanike.
“Një million e gjysëm dollarë, ose dy milionë”. Kjo, thotë ai, është sa ka kushtuar deri më tani. Por ai është duke I përdorur këto para për të blerë një të mirë të rëndësishme: vëmendje.

Në një email, Thurn und Taxis përshkruan planin e Bannon si “të guximshëm”. Ajo thotë: “Unë mirëpres çdo gjë që bën fushatat zgjedhore, veçanërisht fushatën e zgjedhjeve të BE-së, më shumë ngjyra dhe emocionuese”.

Megjithatë, ajo refuzon të lejojë Benonin të përdorë kështjellën e saj për institutin e tij të mendimit.  “Shën Emmeram nuk është i disponueshëm.”
Megjithatë, Bannon duket se prej kohësh ka gjetur misionin e tij të ardhshëm. Vatikani.

Ai thotë se është i impresionuar nga Kardinali Muller. Një njeri i rëndë, rreth 180 centimetra i gjatë, karizëm i mirë, prani e fortë.
“Mund të jetë një Papa fantastik”, thotë Bannon. Ai shikon jashtë dritares. Po, thotë ai, Müller është pothuajse si Trump.

Herët në mëngjes, para se të bëjë tre telefonatat e tij, Stephen Bannon ulet në një kolltuk ngjyrë kafe në dhomën e tij të gjumit dhe mediton. Njëzet minuta heshtjeje pasuar nga një ekzaminim i asaj që qëndron përpara për ditën – dhe pastaj pak nga ajo që ai e quan lexim hyjnor. Aktualisht, ai po fokusohet në historinë e Kishës Katolike. Ai thotë se rutina e ndihmon atë të mos çmendet . Ose, me fjalët e Bannonit: “Pa meditimin unë do të çmendesha”.

Ai zhytet në kolltukun ngjitur me shtratin si një gorillë e lodhur. Flokë të ngurtë, hundë të kuqe, poret e hapura. Ai flinte dy, tre orë, pastaj një ide, një mesazh, një mendim e nxirrnin atë nga shtrati, siç ndodh shpesh. Bannon nuk pi alkool, vetëm ujë, kafe dhe Red Bull.
Dhoma e tij e gjumit është ajo e dikujt që e sheh jetën e tij në kontekstin e historisë, dikush që është i fiksuar me beteja dhe luftime dhe që e rrethon veten me dhunë, vdekje, adrenalin, rëndësi. Në tryezën e tij janë librat për Adolf  Hitlerin dhe Luftën e Dytë Botërore. Dhoma është një rikrijim i dhomës së Abraham Lincoln në Shtëpinë e Bardhë.

“Vetëm shumë më i ndritshëm dhe dyfishi i madhësisë së saj”, thotë Bannon. Raftet pranë shtratit janë të mbushura me letërsi lufte.
“Jam I mahnitur nga figura të tilla si Genghis Khan, Napoleon ose Lord Nelson,” thotë ai. “Tani që unë jam i përfshirë, ndihem në histori mund të shihni që individët kanë një ndikim të madh. Gjëja që gjithnjë më ka mahnitur për Hitlerin është se si një djalë si ai, mundi të ngrihej për pushtet në Gjermani. ”
Genghis Khan, Napoleon, Hitler. Të tilla janë personazhet që dominojnë botën Bannoniane. Në të vërtetë, vështirë se ke nevojë të largohesh nga dhoma gjumi për të shpjeguar atë.

Bannon ka dy vjet të trazuara pas tij. Në gusht të vitit 2016, Trump e caktoi atë drejtues të fushatës përpara se ta punësonte atë si shef të strategjisë në Shtëpinë e Bardhë. Gazetat e përshkruan atë si një kombinim të Mephisto, një nihilist dhe një mashtrues – dhe si dikush që bënte beteja të shëmtuara me vajzën e preferuar të Trump, Ivanka Trump dhe bashkëshortin e saj Jared Kushner. Në gusht të vitit të kaluar, Bannon u largua nga qeveria pasi shefi i Shtabit John Kelly u lodh nga provokimet e Bannonit.

Historia është shumë më e madhe

Mund të kishte qenë një fillim i ri, por Bannon nuk donte ta pranonte humbjen e pushtetit. Ai u kthye në Breitbart News, të cilin ai e quajti “makinën time të vrasjes”, si kryetar ekzekutiv. Por kjo nuk ishte e mjaftueshme. Më herët këtë vit, Michael Wolff citoi Bannon në librin e tij “Zjarri dhe furia” të thoshte se Ivanka është “budallaqe si tullë” dhe se Donald Trump Jr ishte “tradhtar”.

Pas kësaj, mbështetësit e tij financiarë konservatorë – miliarderi i mbrojtjes së fondeve Robert Mercer dhe vajza e tij Rebeka – tërhoqën mbështetjen e tyre. Në fund të fundit, Bannon humbi gjithashtu Breitbartin. Papritmas, ai ishte vetëm, pa para, pa miq, pa fuqi dhe pa makinën e vrasjes. Trump e quajti atë “Steve i lëngshëm”. Gjithkush qeshi.

Në pesë orë, fluturimi i tij niset për në Londër, ku ai do të paraqitet në një ngjarje të organizuar nga Bloomberg, konglomerati i medias. Pastaj ai do të takohet me Marine Le Pen, kreu i partisë së krahut të djathtë i njohur më parë si Front National (tani i quajtur Rassemblement National ose Rally Kombëtare) në Paris. Ai flet për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE, rreth vreshtave ruse të shekullit të 19-të dhe zhurmës së djathtë në Europë.

Buletini Ndërkombëtar

Projekti i tij i ri janë zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian në maj 2019. Në fund të korrikut, ai paraqiti një fondacion të quajtur Lëvizja që do të sigurojë ndihmë logjistike për partitë e krahut të djathtë në kontinent, gjëra të tilla si votimi, të dhënat, analiza dhe trajnimi i fushatës.

Bannon thotë se dëshiron të përdorë përvojën e tij nga vitet e Trump, por kjo është më shumë sesa Evropa. Historia është shumë më e madhe. Bëhet fjalë për Stephen Bannon, nëse një luftëtar mund të fitojë një betejë tjetër.

Jo krejtësisht i harruar

Puna për Bannon nuk është e lehtë. Bosi mund të vendosë në mënyrë spontane të udhëtojë për në Teksas dhe t’i urdhërojë ata të vijnë së bashku me të.
Ajri është pak më i mirë në katin e sipërm. Bannon hyn në dhomën e ndenjes nga kuzhina. Planet e tij në Europë kanë shkaktuar një sasi të kënaqshme paniku dhe frike. Ai pyet se sa kohë do të jetë artikulli për të në DER SPIEGEL. “A do të jem në kopertinë?”

Një ditë më parë, Bannon u tha miqve se Shtëpia e Bardhë i kishte bërë thirrje nëse ai do të shkonte në një shfaqje të dielën për të mbrojtur Trump. Bannon tha se do ta bënte këtë për fat të mirë, por vetëm nëse Ivanka shkonte para tij. Vajza e preferuar e Trump është armikja e Bannon. Ai është ende i lumtur për këtë anekdotë të keqe, pjesërisht sepse tregon se ai nuk është harruar plotësisht në qendër të pushtetit.

Bannon thotë se ka heshtje midis tij dhe Trump dhe se ata komunikojnë vetëm nëpërmjet avokatëve të tyre. Këshilltari Special Robert Mueller po heton ende nëse ekipi i zgjedhjeve të Trump-it në vitin 2016 bashkëpunoi me rusët dhe Bannon duhej të dëshmonte. Ai duhet të jetë i kujdesshëm, thotë ai.

Ne ulemi në tavolinën e ngrënies dhe ai merr një libër, një biografi të filozofit Martin Heidegger. “Ky është djali im”, thotë Bannon. Heidegger, thotë ai, kishte disa ide të mira që e mahnisnin atë. Kjo është ajo menyra si janë bisedat me të: Ai hidhet nga thellësia e politikës në lartësitë e filozofisë, nga moçali në Heidegger në pesë sekonda.

Çfarë na dallon nga kafshët apo shkëmbinjtë, pyet Bannon? Çfarë do të thotë të jesh njeri? Sa larg duhet të shkojë progresi dixhital?

Dhe sa i përket Gjermanisë? Ai admiron Leni Riefenstahl, regjisoren e dokumentarit të Hitlerit. Si një person, thotë ai, ajo mund të ketë pasur të metat e saj. Por, thotë ai, ajo ishte “një nga pesë regjizoret më të mira të të gjitha kohërave”.

Nipi i tij Sean njofton vizitorin e ardhshëm. “Merrni pak ujë”, tha Bannon. Me këmbë në derë, ai tregon një fotografi ku duket vajza e tij më e madhe Maureen gjashtë vjet më parë në Irak. Maureen ishte një ushtare në ndarjen e 101-të ajrore të Ushtrisë Amerikane. Në foto, ajo ka një pushkë sulmi në prehrin e saj. “Ajo është ulur në fronin e Sadamit”, thotë ai duke qeshur.

Shumë fjalë , Pak Veprim

Ai e pëlqen të qënit një kryengritës, një gueril i zemëruar dhe i çrregulluar që nxit krijim. Ai thotë se po planifikon një konferencë shtypi në Bruksel përpara se të marrë pjesë në premierën e një filmi të propagandës së krahut të djathtë në Nju Jork dhe pastaj një paraqitje të fushatës për Alternativën populiste të krahut të djathtë për Gjermaninë (AfD) përpara zgjedhjeve shtetërore në Bavari.

Ai thotë se ai është i impresionuar nga politikanët e AfD – sidomos dy gratë në krye, Alice Ëeidel dhe Beatrix von Storch. Ai shfrehet ndërsa përpiqet të shpallë emrat e tyre. “Alishëeidl? Bietrishshtorsh? torsh?”

Ai do të përfundojë duke bërë shumë pak nga ajo që ai thotë se do. As konferenca për shtyp në Bruksel, as premiera në Nju Jork, as paraqitja e fushatës në Bavari nuk po ndodhin. Bannon është i aftë të ushqejë epshin e gazetarëve. Shpesh, megjithatë, asgjë nuk ndodh në fund të fundit.

Vizioni i Bannon-it për Gjermaninë është, si gjithë pikëpamja e tij botërore, e formuar nga ajo që ai e sheh si një apokalipsi të afërt. Ai thotë se vendimi i kancelares gjermane Angela Merkel në vitin 2015 për të marrë refugjatët që iknin nga lufta në Siri do ta ndajë shoqërinë dhe pretendon se qeveria po ecën me vetëdije drejt një katastrofe.

“Merkel dhe banda e saj duan të shkatërrojnë Gjermaninë,” thotë ai, duke shtuar se kancelarja është e rrezikshme. “Kjo bushtër.”

Ashtu si Trump, ai mendon se Shtetet e Bashkuara u shfrytëzuan nga Evropa për dekada të tëra. Ai thotë se rritja e Gjermanisë pas Luftës së Dytë Botërore ishte e mundur vetëm sepse ushtarët amerikanë siguruan jetën e tyre me mbështetjen e taksapaguesve amerikanë.

Mënyra më e mirë për të kuptuar Bannon është ta përfytyrosh atë si një shitës që udhëton për të shitur ide që ai shpreson të zënë rrënjë. Trump, njëherë tha Bannon, ishte një “anije e papërsosur” për revolucionin e tij: personalisht i metë, ideologjikisht fleksibël, por i madh në TV. Bannon ka nevojë për anije. Ai do të jetë i kënaqur vetëm kur flakët të ndizen rreth tij.

Është një e shtune në fund të shtatorit kur ai ecën në një skenë në Romë. Partia e krahut të djathtë ‘Vëllezërit e Italisë’ e fton atë në kongresin e partisë dhe rastësisht, Bannon kishte pak kohë të lirë. Pas tij, Darren, një ish-këmbësorik britanik i cili është përgjegjës për sigurinë për Bannon – i ka krahët e tij të kaluara përpara gjoksit të Bannon. Ai flet pa një dorëshkrim.

“Shkatërrimi i fundit i racës njerëzore!”

Nëse lejojmë që elitat të mbajnë pushtetin në Londër, Paris, Nju Jork dhe Silicon Valley, Bannon thotë, ata do të ripërcaktojnë plotësisht njerëzit në 25 vjet. “Shkatërrimi i fundit i racës njerëzore!” ai bërtet. Pastaj ai ngjitet në limuzinën e tij dhe drejtohet përsëri në hotelin e tij me pesë yje në Piazza del Popolo.
Fillimisht kishte për qëllim të udhëtonte nga Roma në të gjithë Evropën, një turne nëpër një gjysmë duzine vendesh. Kjo, të paktën, është ajo që i tha Bloomberg. Por kjo, gjithashtu, është anuluar.

Në vend të kësaj, fluturon në Pragë për një vizitë gjysmë ditore me presidentin çek Milos Zeman. Ligjvënësi Afd Petr Bystron, i cili vjen nga Republika Çeke, është gjithashtu atje. Duke folur nga Skype nga Berlini, Bystron thotë se atmosfera në Pragë ishte e qetë: “Zëdhënësi i Zeman erdhi me atlete.”
Ai thotë se pati kafe dhe tortë. Ata u ankuan për Bashkimin Evropian dhe presidenti dëgjoi Bannonin teksa ai përshkroi projektin e tij. Ndalesa tjetër: Budapest, për një takim me njerëz të afërt me kryeministrin e djathtë të vendit Viktor Orban.

Bystron thotë se “Bannon është duke u mirëpritur në Evropën Lindore si përfaqësuesi i Perëndisë në tokë”. Tre ditë pas udhëtimit të tij nëpër Evropën Lindore, “përfaqësuesi i Perëndisë” është ulur në suitën e tij në Romë.

Ka kroasante dhe kafe në tavolinë dhe Bannon ka veshur një bluze të lirshme me fjalët “Ushtria amerikane” në front.

Raheem Kassam, ish-këshilltar i Farage, është i zënë me pirjen e postës elektronike në kompjuterin e tij. Bannon thotë se ishte i lumtur të mësonte mbrëmjen e mëparshme se kandidati i preferuar i Merkel për udhëheqësin e katit të partisë së saj kishte humbur. Ai e sheh si konfirmim se ndërtimi i Berlinit po i afrohet fundit. Apokalipsi është në horizont. “Ne jemi në anën e djathtë të historisë”, thotë ai.

Bannon ka qenë i përfshirë në Evropë gjatë dy fazave vendimtare të historisë së saj. Një herë në vitet 1980, kur ai bëri marrëveshje për Goldman Sachs në Paris dhe Londër. Herën e dytë ishte në vitet 2010, gjatë krizës./Opinion.al

Përshtati: Elida Marvataj

Burimi: Spiegel

Pas