-Shëndeti

Po vjen vera, ja dieta ku mund të hiqni 10 kg për 14 ditë


               Publikuar në : 19:47 - 11/04/18 |
Gerta

Është një nga dietat më të popullarizuara në botë, për shkak se është vlerësuar se në mënyrë të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të humbisni deri në 10 kg, duke ndjekur një regjim ushqimor për 14 ditë. Regjimi ushqimor që ofron ditë pas dite, ndihmon humbjen e peshës, por pa lënë mënjanë lëndët ushqyese, vitaminat dhe mineralet e nevojshme. Sekreti qëndron te shtimi i vakteve, te gatimi me pak yndyrë, te kufizimi i pijeve me gaz dhe të ëmblave. Por gjithsesi nuk duhet të përdoret më shumë se kaq. Mund ta ripërsërisni, vetëm pas një periudhe prej 3 muajsh.
Dita e parë
Mëngjes: 1 portokall, 1 banane, lëng portokalli
Mes vakteve: Lëng portokalli dhe 1 fetë buke e thekur
Dreka: 100 gr peshk i zier, sallatë perimesh mikse
Darka: 1 portokall, 1 banane, lëng portokalli
Para gjumit: 1 lëng portokalli dhe 1 fetë buke e thekur
Dita e dytë
Mëngjes: 1 -2 vezë të ziera, lëng molle
Mes vakteve: 1 lëng molle, 1 fetë buke e thekur
Dreka: 100 gr mish i zier, 2 patate të ziera, 1 sallatë jeshile
Darka: 200 gr peshk i zier, 1 vezë, sallatë jeshile, 1 tas me bizele të ziera
Para gjumit: 1 lëng molle, 1 fetë buke e thekur
Dita e tretë
Mëngjes: 1 filxhan qumësht pa yndyrë, 1 fetë buke e thekur
Mes vakteve: 100 gr djathë
Dreka: 100 gr oriz i zier, sallatë perimesh, me lakër, limon dhe majdanoz
Darka: 100 gr mish të zier, sallatë jeshile, 1 mollë
Para gjumit: 1 lëng molle, 1 fetë buke e thekur
Dita e katërt
Mëngjes: 2-3 ananas, 1 lëng ananasi
Mes vakteve: 1 lëng ananasi, 1 fetë buke e thekur Dreka: 100 gramë mish i zier, 1 fetë djathë i bardhë, 1 portokall
Darka: 2 patate të ziera, sallatë karrotash me pak vaj ulliri
Para gjumit: 1 lëng ananasi, 1 fetë buke e thekur
Dita e pestë
Mëngjes: 1 lëng molle, 1 fetë buke e thekur
Mes vakteve: 1 mollë, 1 portokall
Dreka: 150 gr peshk i zier, sallatë karrotash të ziera
Darka: 1 supë perimesh, 1 krem supe me kërpudha ose 1 pjatë supë peshku, 1 fetë bukë e zezë
Para gjumit: 1 lëng portokalli, 1 fetë buke e thekur
Dita e gjashtë
Mëngjes: 1 lëng molle, 1 fetë buke e thekur
Mes vakteve: 1 sallatë me panxhar të zier
Dreka: 1 supë perimesh, ose supë me kërpudha, ose supë peshku, 1 fetë buke
Darka: 100 gr kërpudha të skuqura, sallatë perimesh mikse
Para gjumit: 1 lëng molle, 2 biskota
Dita e shtatë
Mëngjes: 1 banane, 1 filxhan kafeje me rrush të thatë
Mes vakteve: 1 lëng karote, 1 fetë buke
Dreka: 100 gr mish i kuq i zier, sallatë me lakër dhe lëng limoni
Darka: 1 supë perimesh, ose supë me kërpudha, fruta, sallatë jeshile
Para gjumit: 1 lëng molle, 2 fiq të thatë.

Pas