-Politikë, -U tha në Opinion, Aktualitet, Kryesore, Te Fundit

Opinion/ Ngjela: Ja pse nuk mund të ketë qeveri teknike

Pas deklaratës së kreut të PD Lulzim Basha në Opinion se në 18 qershor nuk do të ketë zgjedhje, Spartak Ngjela është shprehur se kjo çështje është e vështirë ligjërisht dhe mund të sjellë një moment ngërçi në politikën shqiptare.

Sipas avokatit Ngjela nuk mund të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në momentin që kryeministrit i mbaron mandatin 4 vjeçar:  “Nëse mbaron mandatin normal nuk mund ti thuash që kërkon qeveri teknike sepse mandati i tij real juridik ka përfunduar, nuk mund ti kërkosh qeveri teknike, sepse ai e ka mbaruar mandatin. Sepse i mbaron kryeministrit forca juridike”, është shprehur Ngjela./opinion.al

 

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko