-Kulturë

Nuk e çajnë tra*in, na gënjejnë me kocka: Deklarata e fortë e aktorit të njohur kundër qeverisë

               Publikuar në : 12:11 - 12/02/18 |
E SH

Debati mes aktorëve të teatrit dhe Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro është kthyer në një nga çështjet më të debatuara të momentit. Shumë artistë kanë ngritur zërin publikisht dhe e kanë kundërshtuar hapur ministren Kumbaro për ndërtesën e re të teatrit. Një tjetër aktor ka reaguar në lidhje me këtë çështje me tone të ashpra. Bëhet fjalë për Bujar Asqeriun, i cili në një deklaratë për mediat është shprehur:

“Artisti më i mirë merr një rrogë sa nëpunësja më e ulët e shtetit. Zoti i paftë ata që vjedhin, ia kam lene Zotit”- ka thene ai, duke shtuar se “nga jeta ikën artistët më të njohur dhe askush nuk e çau trapin për ta”.

Asqeriu në deklaratën e bërë për mediat jashtë ambienteve të teatrit, kujtoi të madhin Bujar Lako, që jetonte në një dhomë 50 metra katrorë dhe askush nuk u kujtua.

“Ky vend qeveriset nga hajdute, qe vjedhin edhe 100 lekeshin e dosjeve dhe stilolapsave

dhe ne na hedhin nje kocke dhe tallen me ne”- tha ai.

Pas