-U tha në Opinion

Noka: Atributet për të drejtuar zv/ministrit nuk ia jep kryeministri


               Publikuar në : 23:02 - 06/11/18 |
b.f

Deputeti i PD-së, Flamur Noka, të martën, deklaroi se kompetencat për të drejtuar Ministrinë e Brendshme, Sandër Lleshi nuk mund t’i marrë nga kryeministri por vetëm nga ministri.

Noka u shpreh në studion e emisionit “Opinion”, se Lleshi drejton vetëm atëherë kur ministri Fatmir Xhafaj do t’i delegonte kompetencat njërit nga ministrat dhe ai të ishte zv/ministër.

Noka: Nuk ekziston asnjë ligj në Republikën e Shqipërisë, ku atributet zv/ministrit për të drejtuar ministrinë nuk ia jep kryeministri, por ministri. Nëse Fatmir Xhafaj, para që të shkarkohej, do t’i delegonte kompetencat njërit nga zv/ministrat dhe nëse në atë kohë zotëria do të ishte zv/ministër mund t’i mbante kompetencat. Ai nuk mund të mbajë kompetencat e ministrit.

Pas