-Jetë dhe Stil

Njihuni me “dietën e stjuardesave”, humbisni 4 kg në 4 ditë

               Publikuar në : 12:32 - 11/07/18 |
E SH

Dieta Natmen ose siç njihet ndryshe edhe “dieta e stjuardesave” ju mundëson një rënie te ndjeshme ne peshe për vetëm 4 dite.

Çfarë është kjo diete?

Dobësimi sa me i shpejte është ajo qe ëndërrojnë te gjithë. Fale dietës Natman kjo gjë mund te arrihet. Për 4 dite mund te humbni plot 4 kilogramë. Legjenda thotë se kjo kohe korrespondon me periudhën qe ju duhej stjuardesave për te humbur kilogramët e tepërt gjate orëve te fluturimit. Kjo dite është hipokalorike dhe bazohet tek proteinat.

Avantazhi është humbja e shpejte i kileve te tepërta dhe mungesa e urisë.

Disavantazhi është fakti se duhet respektuar çdo detaj sado i vogël. Nuk duhet zëvendësuar absolutisht një ushqim me një tjetër sepse kjo mund te sjelle probleme dhe pas 4 ditësh mund te shtoni shpejt ne peshe.

Kush nuk duhet ta përdorë këtë diete?

Dita mund te përdoret nga te gjithë ata qe duhen te humbin ne peshe përveç:

•    vegjetarianëve
•    atyre qe nuk janë korrekte me oraret dhe sasinë e ushqimeve
•    atyre qe merren me sport ose me pune te renda
•    atyre qe duan te ushqehen 3 here ne dite. Sipas dietës Natman nuk mund te kalohen 2 vakte te plota.

Si mbahet kjo diete?

Vaktet duhet te jene te programuara mire dhe gjate ditës duhet te pihet 1.5 litra ujë. Për 4 dite duhet te konsumoni te njëjtin mëngjes. Për shembull mund te pini një kafe ose një filxhan çaji dhe një gjysme grejpfruti. Nëse nuk e keni këtë te fundit mund te hani një tjetër agrum.

Me pas mund te konsumoni ne mesdite, një bërxollë te pjekur pa yndyre, sallate domate e sallate jeshile si dhe një molle.

Ne mbrëmje duhet te konsumoni 2 veze, mashurka dhe komposto molle pa sheqer. Nga dita ne dite mund te zëvendësoni disa produkte me sallatën me selino dhe sallate jeshile apo ne vend te kompostos se mollës te pini lëng domateje apo lëng ananasi.

Duhet eliminuar tërësisht alkooli si dhe glucidet apo lipidet. Pas mbarimit te dietës mundohuni te hani ne mënyrë te ekuilibruar dhe te kujdesshme për te mos shtuar kilogramët e marre.

Pas