-U tha në Opinion

Nesho: Cilësitë individuale që e shndërruan në lider George H. W Bush


               Publikuar në : 22:34 - 04/12/18 |
b.f

Ish-ambasadori, Agim Nesho, është shprehur se George Herbert Walker Bush, pavarësisht se vinte nga një familje e madhe në SHBA, i gjithë suksesi i tij qëndronte tek aftësitë individuale.

Nesho tha në studion e emisionit “Opinion”, se familja luan një rol të rëndësishëm për karrierën e një personi, por pyetja qëndron se cilat janë cilësitë që dikush duhet të ketë për t’u futur në kuadrin e një lideri.

Ai tregoi se për të qenë një lider, duhet të marrësh pjesë në garë; të kesh qenë pjesë e ushtrisë, për të thënë se është i devotshëm për detyrimin ndaj atdheut; të ketë mbaruar një shkollë me emër; si dhe aktivizimi me partitë politike.

Para se të merrte presidencën, Bush shërbeu si Nënkryetari i 43-të i Kombeve të Bashkuara 1981-1989. Si anëtar i Partisë Republikane, ai kishte qenë më parë një kongresist, ambasador dhe drejtor i Inteligjencës Qendrore.

Gjatë karrierës së tij në shërbim publik, ai u njoh thjesht si George Bush; Që nga viti 2001, ai shpesh është referuar si “George H. W. Bush”, “Bush 41” ose “George Bush Senior” për ta dalluar atë nga djali i tij i madh, George W. Bush, presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara.

Pas sulmit në Pearl Harbour më 7 dhjetor 1941, Bush vazhdoi studimet e tij universitare, ku u regjistrua në Navy dhe në ditën e 18-të të tij u bë aviatori më e ri në Marinën e SHBA në atë kohë. Ai shërbeu deri në shtator 1945, pastaj mori pjesë në Universitetin Yale.

Duke u diplomuar në vitin 1948, ai e kaloi familjen e tij në Teksas në Perëndim, ku hyri në biznesin e naftës dhe u bë një milioner në moshën 40 vjeçare në vitin 1964. Menjëherë pas themelimit të kompanisë së tij të naftës, Bush u përfshi në politikë. Ai u mposht në zgjedhjet e tij të para, për Senatin e SHBA në vitin 1964, por fitoi zgjedhjet në Dhomën e Përfaqësuesve nga rrethi i shtatë i Teksasit në 1966.

Ai u rizgjodh në vitin 1968 dhe u mposht për zgjedhje në Senat përsëri në vitin 1970. Në 1971, Presidenti Richard Nixon emëroi Bush si ambasador në Kombet e Bashkuara dhe në vitin 1973, Bush u bë Kryetar i Komitetit Kombëtar Republikan.

Vitin e ardhshëm, Presidenti Gerald Ford caktoi Bushin si ambasador në Kinë dhe më pas riemërtoi Bushin në pozitën e Drejtorit të Inteligjencës Qendrore. Bush kandidoi për president në vitin 1980, por u mund në republikën primare nga Ronald Reagan. Reagan zgjodhi Bushin si bashkëpunëtor të tij dhe Bush u bë nënkryetar pasi dyshja e Reagan-Bush fitoi zgjedhjet e vitit 1980. Gjatë mandatit të tij tetëvjeçar si nënkryetar, Bush drejtoi forcat e administratës për çrrënjosjen dhe luftën kundër Luftës kundër Drogave.

Në vitin 1988, Bush zhvilloi një fushatë të suksesshme për të pasuar Reaganin si President, duke mposhtur kundërshtarin Demokratik Michael Dukakis. Politika e jashtme nxiti presidencën e Bushit: operacionet ushtarake u zhvilluan në Panama dhe në Gjirin Persik; Muri i Berlinit ra në vitin 1989 dhe Bashkimi Sovjetik u shpërbë dy vjet më vonë.

Megjithëse marrëveshja nuk u ratifikua derisa u largua nga zyra, Bush nënshkroi gjithashtu Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut (NAFTA), e cila krijoi një bllok tregtar që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Meksika.

Biblioteka e tij presidenciale u dedikua në vitin 1997 dhe ai ishte aktiv ku shpesh së bashku me Bill Clinton merrnin pjesë në aktivitete të ndryshme humanitare.

 

Pas