-Kulturë

Ndahet nga jeta legjenda e rock-ut francez

               Publikuar në : 12:10 - 06/12/17 |
E SH

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare legjenda e muzikës rock në Francë, Johnny Hallyday. Ai nuk arriti dot të mposhte sëmundjen e kancerit, me të cilën luftonte prej vitesh.

Prej vitesh ai arriti të shiste 100 milion kopje që prej nisjes së karrierës së tij në vitin 1960. Ai është dekoruar me titull nderues në vitin 1997 nga presidenti i asaj kohe Jacques Chirac.

Në Francë ai njihej si “Johnny jonë”, dhe të gjithë fansat e tij të cilët i përkasin një brezi tjetër janë prekur nga vdekja e tij. Ai njihet në botë prej hitit të tij “Quanto t’amo” që doli në vititn 1970.

Pas