-Teknologji

NASA feston 60-vjetorin, këto janë arritjet kryesore


               Publikuar në : 16:54 - 28/09/18 |
b.f

NASA ka eksploruar cdo kend te mundshem te sistemit tone diellor dhe sot pikerisht Nasa feston datelindjen.
60 vjetori i NASA-s është një event. Agjensia revolucionare me fuqinë shkencore të Amerikës e mori fillimin e saj në një garë hapësinore e cila ka ndryshuar njerezimin. Pamjet dhe kerkimet shkecore qe ka ber kjo agjensi kane hapur syt e miliona njerezve. Sfidat e saj të ardhshme qëndrojnë në një garë të re për t’i kthyer njerëzit në hënë dhe për të shtyrë përpara Marsin.
Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës hapi zyrtarisht dyert e saj më 1958, dy muaj pasi u krijua nëpërmjet një ligji të nënshkruar nga Presidenti Dwight Eisenhower. Qeveria e SHBA ishte nxitur nga nisja e Bashkimit Sovjetik një vit më parë nga Sputnik, sateliti i parë për të shkuar në orbitë rreth Tokës dhe ishte ne nje gare hapësinore me armikun e Luftës së Ftohtë . Por megjithëse kishte një nënshtrim ushtarak, NASA u themelua me një mision jo-misionar. “Është politika e Shteteve të Bashkuara,” tha ligji, “që aktivitetet në hapësirë ​​duhet t’i kushtohet qëllimeve paqësore për të mirën e të gjithë njerëzimit”

Megjithatë, NASA nuk filloi nga zeroja. Ai mori përsipër nga Komiteti Këshillimor Kombëtar për Aeronautikë, ose NACA, i krijuar gjatë Luftës së Parë Botërore dhe që kishte filluar të eksperimentonte me raketa.
Disa nga arritjet e NASA-s jane:
Apollo 11-Njeriu i pare ne Hene
Space Shuttle Program
Cassini Mission
Hubble Space Telescope
Mars Rovers
International Space Station

Pas