-Kulturë, Metro, Te Fundit

Lista e plotë e fituesve/ Filmi i Ryan Gosling dhe Emma Stone thyen rekordin e Golden Globes

Këmi hyrë zyrtarisht në sezonin më të pëlqyer të Hollywood.

Mbrëmjen e djeshme është mbajtur edicioni i 74-t i ndarjes së çmimeve të përvitshme Golden Globe, mbrëmje në të cilën duhet të themi se kanë triumfuar filmat “Moonlight”, “La La Land”, “The Crown” dhe “Atlanta”, shkruan opinion.al.

Filmi muzikal “La La Land” me aktor kryesor Ryan Gosling dhe Emma Stone ka thyer rekordin e Golden Globes përsa i përket çmimeve të fituara në një natë, me plotë shtatë të tillë.

Ata kanë fituar një më shumë se “Midnight Express” në vitin 1978 dhe “Flew Over the Cuckoo’s Nest” i vitit 1975, që mbanin rekordin e kaluar.

Gjithashtu, “Moonlight” fitoi çmimin për dramën më të mirë. Ndërsa aktori Casey Affleck u emërua aktori më i mirë në zhanrin dramë me filmin “Manchester by the Sea”.

Më poshtë mund të shihni listën e plotë të fituesve në të gjitha kategoritë. /opinion.al

 

Best film supporting actor

Mahershala Ali, Moonlight

Jeff Bridges, Hell or High Water

Simon Helberg, Florence Foster Jenkins

Dev Patel, Lion

WINNER: Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

 

 

Best actor in a TV series (drama)

Rami Malek, Mr Robot

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Matthew Reese, The Americans

Liev Schreiber, Ray Donovan

WINNER: Billy Bob Thornton, Goliath

 

Best actress in a TV series (musical/comedy)

Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend

Julia Louis-Dreyfus, Veep

Sarah Jessica Parker, Divorce

Issa Rae, Insecure

Gina Rodriguez, Jane the Virgin

WINNER: Tracee Ellis Ross, Black-ish

 

Best TV series (comedy)

WINNER: Atlanta

Black-ish

Mozart in the Jungle

Transparent

Veep

 

Best actress in a miniseries or TV movie

Felicity Huffman, American Crime

Riley Keough, The Girlfriend Experience

WINNER: Sarah Paulson, American Crime Story: The People v OJ Simpson

Charlotte Rampling, London Spy

Kerry Washington, Confirmation

 

Best miniseries or TV movie

American Crime

The Dresser

The Night Manager

The Night Of

WINNER: American Crime Story: The People v OJ Simpson

 

Best supporting actor in a series, limited series or TV film

Sterling K Brown, American Crime Story: The People v OJ Simpson

WINNER: Hugh Laurie, The Night Manager

John Lithgow, The Crown

Christian Slater, Mr Robot

John Travolta, American Crime Story: The People v OJ Simpson

 

Best film score

Moonlight

WINNER: La La Land

Arrival

Lion

Hidden Figures

 

Best original song

Can’t Stop the Feeling, Trolls

WINNER: City of Stars, La La Land

Faith, Sing

Gold, Gold

How Far I’ll Go, Moana

 

Best supporting actress in a motion picture (drama)

WINNER: Viola Davis, Fences

Naomie Harris, Moonlight

Nicole Kidman, Lion

Octavia Spencer, Hidden Figures

Michelle Williams, Manchester by the Sea

 

Best supporting actress in a series, limited series or TV film

WINNER: Olivia Colman, The Night Manager

Lena Headey, Game of Thrones

Chrissy Metz, This Is Us

Mandy Moore, This Is Us

Thandie Newton, Westworld

 

Best actor (comedy/musical)

Colin Farrell, The Lobster

WINNER: Ryan Gosling, La La Land

Hugh Grant, Florence Foster Jenkins

Jonah Hill, War Dogs

Ryan Reynolds, Deadpool

 

Best screenplay

WINNER: La La Land

Nocturnal Animals

Moonlight

Manchester by the Sea

Hell or High Water

 

Best animated film

Kubo and the Two Strings

Moana

My Life as a Zucchini

Sing

WINNER: Zootopia

 

Best foreign language film

Divines

WINNER: Elle

Neruda

The Salesman

Toni Erdmann

 

Best actor in miniseries or TV movie

Riz Ahmed, The Night Of

Bryan Cranston, All the Way

John Turturro, The Night Of

WINNER: Tom Hiddleston, The Night Manager

Courtney B Vance, American Crime Story: The People v OJ Simpson

 

Best actress in a TV series (drama)

Caitriona Balfe, Outlander

WINNER: Claire Foy, The Crown

Keri Russell, The Americans

Winona Ryder, Stranger Things

Evan Rachel Wood, Westworld

 

Best TV series (drama)

WINNER: The Crown

Game of Thrones

Stranger Things

This Is Us

Westworld

 

Best film director

WINNER: Damien Chazelle, La La Land

Tom Ford, Nocturnal Animals

Mel Gibson, Hacksaw Ridge

Barry Jenkins, Moonlight

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

 

Best actor in a TV series (musical/comedy)

Anthony Anderson, Black-ish

Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle

WINNER: Donald Glover, Atlanta

Nick Nolte, Graves

Jeffrey Tambor, Transparent

 

Best actress in a film (comedy/musical)

Annette Bening, 20th Century Women

Lily Collins, Rules Don’t Apply

Hailee Steinfeld, The Edge of Seventeen

WINNER: Emma Stone, La La Land

Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Best film (comedy/musical)

20th Century Women

Deadpool

WINNER: La La Land

Florence Foster Jenkins

Sing Street

 

Best actor (drama)

WINNER: Casey Affleck, Manchester by the Sea

Joel Edgerton, Loving

Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Viggo Mortensen, Captain Fantastic

Denzel Washington, Fences

 

Best actress (drama)

Amy Adams, Arrival

Jessica Chastain, Miss Sloane

WINNER: Isabelle Huppert, Elle

Ruth Negga, Loving

Natalie Portman, Jackie

 

Best film (drama)

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Lion

Manchester by the Sea

WINNER: Moonlight

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko