Kryesore

“Ky është një krim shtetëror i kryer me ftohtësi kriminale”, reagimi i fortë i Bashës pas videos së protestuesve të Kukësit

               Publikuar në : 13:20 - 16/04/18 |
Gerta

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar ashpër pas pamjeve të publikuara vetëm pak minuta më herët nga Edi Paloka. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shprehet se këto pamje “vërtetojnë rrëmbimin e qytetarëve kuksianë në mes të natës dëshmojnë se arrestimet e tyre janë bërë në mënyrë të paligjshme”

Basha shprehet se policia dhe prokuroria kanë falsifikuar në bashkëpunim me njëra-tjetrën dokumentet zyrtare. Dhe sipas tij, ky është një krim shtetëror i kryer në bashkëpunim mes Policisë dhe Prokurorisë.

“Ky krim shtetëror tregon qartë se në Shqipëri është instaluar një polici dhe prokurori politike dhe ekstraligjore, e cila shkel dhe dhunon të drejtat kushtetuese të qytetarëve shqiptarë sepse është vënë në shërbim të regjimit të Edi Ramës. Misioni i këtyre institucioneve të kapura nuk është lufta kundër krimit dhe korrupsionit, por lufta kundër çdokujt që rrezikon apo kundërshton regjimin e Edi Ramës”.

Basha thotë më tej se krimi shtetëror i rrëmbimit dhe burgosjes së paligjshme të qytetarëve të pafajshëm kuksianë duhet të ndëshkohet: “Kjo është thirrje për një reagim popullor kundër padrejtësisë ndaj kuksianëve kurajozë që mbahen si kriminelë në burg, ndërkohë që kriminelët e vërtetë janë të lirë. Ne jemi me kuksianët. Ne jemi me popullin. Ky regjim kriminal duhet të ndalet dhe se bashku duhet të rivendosim demokracinë, drejtësinë dhe dinjitetin e njerëzve të thjeshtë”./opinion.al

Pas