Sport

Ky është ekipi më i shtrenjtë i futbollit shqiptar. Kush ka pësuar rënie?


               Publikuar në : 15:04 - 14/09/18 |
b.f

Vlerësimet më të fundit të bëra nga “Transfermarkt” tregojnë se klubi që kushton më shumë në Shqipëri është Kukësi me 5.8 milionë euro. Krahasuar me matjet e fundit që janë bërë nga ky portal që merret me matjen e vlerave të klubeve dhe futbollistëve, ka një ulje me 1.3%.

Në vendin e dytë pas verilindorëve gjendet skuadra e Flamurtarit e cila ka pësuar një rritje të ndjeshme nga hera e fundit, dhe tani gjendet në vendin e dytë me një vlerë prej 5.4 milionë euro. Ndërkohë që podiumi i tre klubeve më të shtrenjta në Superiore plotësohet nga ekipi i Partizanit i cili ka pësuar rënie nga hera e fundit me 6.9%, dhe ka një vlerë prej 4.03 milionë euro.

Ndërsa ajo që bie në sy është rënia drastike e Skënderbeut, e cila në muajin shkurt gjendje në vendin e parë me 8.05 milionë euro ndërsa tani për 6 muaj ka humbur gati 4 milionë euro në vlerën e saj duke u renditur në vendin e pestë me një vlerë prej 4.15 milionë eurove. Më poshtë renditja e plotë e klubeve sipas vlerës së tyre./Panorama Sport

 

Pas