-Jetë dhe Stil

Konsumi i verës ju bën më të zgjuar

               Publikuar në : 17:53 - 07/12/17 |
E SH

Vera, jo vetëm që ju shoqëron në momentet më të bukura, dhe ju lë një shijë të shkëlqyer në gojë por sipas studimeve të fundit, mund t’ju bëjë edhe më të zgjuar. Sipas një neutrocieni të Universitetit të Yales, ka dalë në konkluzionin se konsumi i verës zgjon më shumë qeliza në tru se sa zgjidhja e ekuacioneve apo dëgjimi i muzikës.

Kjo vlen më tepër për ata që janë njohës të mirë të verës, dhe mënyrën se si përqendrohen për ta shijuar. Ata vendosin trurin në punë dhe përqendrimin e duhur për të mos gabuar. Gjithashtu edhe përdorimi i qelizave të tjera si ajo e nuhatjes, e ndjesisë, apo mënyra se si duhet të rrotullojnë gjuhën. Të gjithë këto komponentë, bëjnë që truri të vendoset në punë dhe të stërvitet më së miri./Opinion.al

Pas