-Shëndeti

Kjo është dita më e rrezikuar për të pësuar atak kardiak


               Publikuar në : 19:51 - 05/10/18 |
b.f

Ataku kardiak ndoshta nuk është i parashikueshëm, por ekziston një ditë e caktuar, ku rreziku për një të tillë është tejet i lartë. Sipas studiuesve, bëhet fjalë për ditën e parë të javës, pra e hëna. Sipas një studimi e hëna është dita me potencialin më të madh për të pësuar një sulm në zemër.

Kjo për shkak të shumë faktorëve ndikues. Stresi i rikthimit në punë dhe të paturit një javë të tërë përpara ju shkakton më shumë tension dhe stres se zakonisht. Rreziku te burrat rritet me 20% e ndërsa te gratë me 15%.

Po kështu alkooli i shumtë i konsumuar gjatë fundjavës përbën një tjetër problem./Opinion.al

Pas