-Jetë dhe Stil

Ju dashuron çmendurisht partneri? Vetëm nëse bën këto 12 gjëra

               Publikuar në : 15:56 - 12/07/18 |
E SH

Dashuria e vërtetë nuk jo vetëm ndihet, është e dukshme me sy të lirë. Por nëse je një nga ata njerëz që kërkojnë dëshmi në çdo situatë dhe preferojnë fakte, hani sytë dhe kushtojuni vëmendje.

Bright Side ka analizuar një pjesë të çifteve në dashuri dhe gjetëm një listë të gjërave që sinjalizojnë se partneri juaj ju do shumë, po shumë ama.

1. Ata ndajnë ushqimin e tyre.

Nëse ju kujtohet Joey nga “Miqtë,” një seri popullore përsëri në vitet ’90, ai kurrë nuk i ndau ushqimet e tij me askënd. Edhe në qoftë se ky person ishte një vajzë ai mund të largohej dhe të mos e ndante ushqimin.

Me sa duket, ka shumë njerëz atje që e urrejnë kur dikush merr një kafshatë ushqimi, sidomos pa pyetur më parë. Shumë burra gjithashtu ndihen të çuditshëm për ushqimin romantik të njëri-tjetrit me një lugë ose një pirun. Kjo është arsyeja pse kur partneri juaj ndan me ju ushqimin, duke ju ofruar një pjesë prej tij në shtëpi apo publik është një shenjë e mirë në dashuri.

2. Ata ju lënë mesazhe zanore.

Komunikimi online shpesh merr shumicën e kohës me njerëz të tjerë këto ditë. Është një alternativë e mirë për ata që nuk mund të jenë së bashku aq sa duan, por ende ndjejnë nevojën për të qëndruar të lidhur.

Megjithatë, fjalët e thjeshta në një ekran nuk japin kuptimin e njëjtë ose kanë ngrohtësinë dhe intonacionin që ishin menduar. Ato shpesh janë të papërcaktuara. Mesazhet zanore, përkundrazi, nuk janë. Ato i bëjnë bisedat në distancë më të ndjeshme dhe më të prekshme.

Herën tjetër që dëgjoni një mesazh zanor që partneri juaj ju dërgoi, mos harroni se ata morën kohë dhe përpjekje për të regjistruar atë, ndonjëherë duke u përpjekur për të gjetur një vend të qetë, thjesht sepse ju do.

3. Ata e lënë telefonin e tyre të pambikëqyrur.

Duke folur për telefonat, disa njerëz i ruajnë pajisjet e tyre teknike si “të çmendur”. Ata përdorin të gjitha mjetet e mbrojtjes si fjalëkalimet dhe shenjat e gishtërinjve dhe kurrë nuk lënë telefonat ose tabletët e tyre të pambikëqyrur. Kur kjo ndodh në shtëpi, nga partneri juaj, kjo sjellje duket e çuditshme dhe mund të pyesni veten pse po e mbron kaq shumë. Zakonisht kjo do të thotë që personi ka diçka për të fshehur dhe kjo nuk është një bazë e mirë për një marrëdhënie të ndërtuar mbi besimin.

Askush nuk thotë se partneri juaj duhet t’ju ofrojë të gjitha fjalëkalimet për të gjitha profilet e rrjetit social, sepse ne të gjithë kemi të drejtën e privatësisë. Por nëse personi sillet natyrshëm rreth jush dhe tregon shenja të besimit dhe sinqeritetit në qëllimet e tyre, kjo do të thotë: dashuri e vërtetë.

4. Ata janë të gatshëm për të provuar gjëra të reja.

Kur dy njerëz takohen, ata të dy sjellin preferencat e tyre të dnryshme. Sa më shumë kalon mosha aq më e vështirë është për ne të themi “po” për diçka të re, veçanërisht kur bëhet fjalë për hobi dhe mënyra për të kaluar kohën.

Një partner që kujdeset thellësisht për ty dhe dëshiron të mësojë më shumë për personalitetin tuaj, patjetër do të përpiqet të marrë pjesë në aktivitetet tuaja. Të qenit i përfshirë në një hobi dhe të bësh gjëra së bashku, qofshin kurse gatimi ose hipizëm, forcon lidhjet midis dyve dhe nxjerr cilësitë e tua të fshehura. Plus, është gjithmonë një mundësi tjetër për të kaluar një kohë së bashku në vend që të jesh i ndarë. Dhe sigurohuni që të vlerësoni dëshirën e personit tjetër për të shpenzuar sa më shumë kohë të jetë e mundur me ju në këtë epokë të orareve të punës.

Kjo nuk do të thotë që burrat t’ju japin një dorë gjatë gjithë kohës apo grave për të mbajtur kaçavidën tuaj gjatë kohës që po e ndreqni makinën në garazh, por si të gjeni diçka interesante për të dy partnerët?

5. Ata ju lënë shënime të bukura dhe dhurata surprizë.

Djalli është në detaje, dhe kështu janë ndjenjat e vërteta. Gjeste të mëdha për përvjetorët dhe festimet e mëdha janë një gjë normale. Shumica prej nesh në këto raste përgatisim dhurata. Por janë aktet e vogla të mirësisë të papritura që kanë më shumë vlerë dhe ndriçojnë ditën tuaj.

Kartela të vogla “Unë të dua” të fshehura në xhepin e pallton, mesazhet qesharake janë shkruar në një pasqyrë banjo me pastë dhëmbësh, pjesa e fundit e çokollatës suaj të preferuar të lënë për ju, shembujt janë të pafund. Dhe kuptimi kryesor që bëjnë këto gjëra është – “Unë të dua dhe insistoj që ti ta dish këtë çdo ditë”. A nuk është kjo një shenjë si asnjë tjetër!

6. Ata ndryshojnë zakonet e tyre.

Ne e dimë se askush nuk të pritet të ndryshojë plotësisht personalitetin e tyre në mënyrë që të qëndrojë në një marrëdhënie produktive. Marrëdhëniet janë rreth dy njerëzve që përpiqen të jenë versioni më i mirë i vetvetes për njëri-tjetrin.

Le të themi që jetoni në një apartament me një dhomë gjumi. Ju jeni një njeri i mëngjesit, zgjoheni shpejt, ndërsa ai pëlqen të shikojë televizion përgjatë rrugës gjatë natës. A do të përpiqet të lëvizë orarin e tij të gjumit pak për ju për të ndarë disa momente të buzëqeshjes dhe për të kaluar së bashku një gjumë të mirë të natës? Nëse po, atëherë ju jeni me fat.

Ose imagjinoni një situatë kur ai është i rregullt dhe ju nuk jeni e tillë. Duke pasur një palë vathë dhe kuq buzësh mbi të gjithë shtëpinë ishte shumë e zakonshme për jetën tuaj të vetme. A do të përpiqeni të bëheni më të organizuara, duke i vënë gjërat në vendin e tyre për të? Nëse po, atëherë ai është me fat. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të themi.

7. Ata rrinë me ju në momente jo të këndshme.

Kjo është mes dy gjinive. Të dy prej nesh kanë “gjërat” e tyre që seksi tjetër përpiqet por nuk arrin të kuptojë ose të pranojë.

Për djemtë, kjo do të ishte shopping-u. Jo shumë burra atje janë të etur të shoqërojnë zonjat e tyre në një zbavitje tregtare që mund të vazhdojë për orë të tëra. Por nëse njeriu juaj është i gatshëm të shpenzojë kohë dhe para në rroba dhe aksesorë shpesh, ai është vërtet në dashuri me ju. Më shumë nëse ai merr pjesë aktive në procesin e zgjedhjes dhe përshtatjes, duke dhënë këshilla dhe mendime.

Për vajzat ajo mund të jetë çdo ngjarje sportive. Jeta në shtëpi mund të vihet në pritje për periudhën e kampionatit ose të lojërave të rëndësishme, por ju mund të zgjidhni të përfshiheni. Kërkojini atij të shpjegojë se si është loja dhe pse ai gëzon aq shumë. Interesi i sinqertë dhe dëshira për të qenë pjesë e argëtimit të tij do të vlerësohet.

8. Jeni të qetë pranë tij.

Ne të gjithë ëndërrojmë për atë person që mund të rrimë në heshtje. Nuk ka të bëjë me heshtjen shtypëse kur nuk keni asgjë për të folur dhe për të luftuar për një temë për të diskutuar. Jo, është në lidhje me heshtjen e mrekullueshme kur gjithçka është e qetë dhe e qartë, dhe ju ndiheni të qetë pranë njëri-tjetrit.

Megjithatë, kur vjen një periudhë e stuhishme dhe ka një situatë ose një problem për të folur, biseda e zhytur në mendime është çelësi. Personi që me të vërtetë kujdeset për marrëdhënien dhe harmoninë midis jush, gjithmonë do të zgjedhë ndershmërinë dhe dialogun, në kundërshtim me shtypjen e diskutimit. Sa më mirë që mund të mësoni të flisni me çështje, aq më lehtë do të jetë në rrugën tuaj përpara. Dashuria ka të bëjë edhe me të kuptuarit.

9. Ata janë krenarë me ju.

Është në rregull që marrëdhëniet tuaja të mbahen private në fillim, kur ju jeni duke ecur terrenin e paqëndrueshëm ose dëshironi të gëzoni romancën sekrete. Por kur ka kaluar një kohë e konsiderueshme që nga fillimi i takimeve dhe njëri prej jush ende është i turpshëm për lidhjen tuaj – kjo nuk është gjë e ngrohtë.

Duke parë që partneri juaj është krenar për të qenë me ju është, në të kundërt, aq ngazëllues. Ata janë të gatshëm t’ju prezantojnë me miqtë, familjen dhe kolegët, ata flasin shumë për ty, vlerësojnë hapat e juaj të vegjël drejt qëllimit të vendosur dhe festojnë fitoret tuaja të mëdha. Ata ndryshojnë statusin e marrëdhënieve të rrjeteve sociale, janë më se të lumtur për të postuar fotografi me ju, dhe nuk ndalojnë kurrë së mbajturi dorën kur takoheni me dikë. Ju jeni së bashku tani, çfarë nuk është për t’u gëzuar!

10. Ata nuk largohen nga ju kur ju keni nevojë më së shumti.

Jeta nuk është vetëm diell dhe ylber, në fakt, është plot me momente mjaft të shëmtuara. Sëmundja mund të ndodhë me cilindo prej nesh dhe zakonisht është e papritur. Duke lënë mënjanë pasojat negative të të qënit i sëmurë, është një shans i mirë për të gjetur se kush është me ju.

Nëse partneri juaj mund të frikohet lehtë nga pamja juaj jo aq e bukur, temperatura e lartë, dobësia, nevoja e zbuluar rishtazi, kjo është një keqardhje. Nëse ata me padurim vrapojnë duke blerë portokalle (“Një burim i mirë i vitaminës C!”), Duke ndryshuar termometrat (“Po shkon poshtë, urra!”) Dhe të qeshni duke parë serinë tuaj të preferuar me ju (“Oh, jo përsëri … Ah, OK, le ta bëjmë atë “) – keni gjetur personin e duhur.

11. Ata dëgjojnë këshillën tuaj.

Kjo është me të vërtetë e vështirë. Nga njëra anë, gratë janë duke kërkuar një njeri të fortë që mund të marrë vendime dhe burrat duan një grua që mund të bëjë më mirë se të qenit nevojtarë dhe i pavendosur gjatë gjithë kohës. Nga ana tjetër, ne të gjithë duam një partner i cili është i gatshëm të na dëgjojë dhe nuk do të turpërohet për të kërkuar këshilla. Dy koka janë më të mira se një.

Pra, nëse keni gjetur një person të veçantë që i vlerëson mendimet tuaja dhe dëshiron të dëgjojë atë që keni për të thënë, ngjituni me ta dhe mos lini të shkoni. Sepse ata ju duan.

12. Ka shumë prekje, madje edhe kafshim.

Është vërtetuar shkencërisht se jo vetëm prekja, por edhe gërryerja është një përvojë e vërtetë lidhëse. Mund të jetë rasti, natyrisht, se dikush që ju jeni në dashuri është një person i rezervuar dhe ata nuk e favorizojnë “të gjithë atë përqafim”. Por në qoftë se partneri juaj gjithmonë përpiqet për puthje, prek, gudulis, dhe madje edhe thumbues, kjo është padyshim një shenjë e një marrëdhënie të ngrohtë dhe të thellë.

Pas