Sport

Italia jashtë Botërorit pas 60 vitesh, ja kur dilte ajo kampione e Botës

               Publikuar në : 22:54 - 13/11/17 |
Gerta

Fitonte Kampionatin Botëror katër herë, në vitet 1934, 1938, 1982 dhe 2006, por në “Rusi 2018” nuk do të jetë. Italia mbetet jashtë Botërorit, duke zhgënjyer jo vetem milionat e italianëve në shtetin fqinj, por edhe miliona të tjerë në mbarë rruzullin.

Suedia është skuadra që siguron biletën për në Botërorin rus, pasi fitoi 1-0 në shtëpi, ndërsa në “San Siro” sfida mbyllet pa gola.

Italianët dominuan ndeshje nga fillimi e deri në fund, por nuk arritën të thyejnë mbrojtjen e çeliktë të Suedisë.

Kështu Italia mbetet jashtë Kupës së Botës të vitit 2018, për herë të parë pas 59 viteve.

Pas