Aktualitet

I dënuari me burg denoncon: 12 të burgosur më sulmuan në qeli, deshën të më vrisnin


               Publikuar në : 20:32 - 28/08/16 |
root

Një i dënuar me 25 vjet heqje lirie nga burgu i Fierit ka denoncuar dhunën e ushtruar ndaj tij pak ditë më parë.

Andon Golemi nga Gjirokastra, i shpallur fajtor nga gjykata për veprën penale “rrëmbim personi”, pretendon se aktet e dhunës ndaj tij kanë ndodhur më 17 gusht 2016, brenda qelisë ku ai mbahej në burgun e Fierit.

Sipas të dënuarit, kanë qenë 12 të burgosur të tjerë që kanë hyrë në qelinë e tij dhe e kanë sulmuar. Drejtoria e Burgjeve e mohoi këtë fakt, duke thënë se i dënuari ka qenë problematik me sjelljen e tij.

“Jam me fat që kam shpëtuar gjallë, pasi isha një i vetëm ndaj atij grupi personash që hynë në qeli dhe më sulmuan”, tha Andon Golemi në një komunikim me telefon nga burgu i Fierit për redaksinë e gazetës “Panorama”.

Ai i vendosi gazetës në dispozicion edhe një ankesë me shkrim, me firmën e tij, një kopje të së cilës ia kishte dërguar edhe Avokatit të Popullit, Igli Totozani.

“Në orën 07:30, këtu hapen dyert e qelive, në orë 07:45 më erdhën hynë në qeli me leva me sende të forta dhe më sulmuan. U godita, por prapë mbeta i dëmtuar dhe më dërguan në spitalin e Fierit, ku më bënë pesë qepje në kokë”, tha i dënuari gjatë telefonatës me gazetën “Panorama”.

“Unë s’kisha asnjë gjë, asnjë lloj problemi, isha në gjumë kur erdhën më hynë në qeli”, ka thënë 39­vjeçari Ai pretendon se me gjithë dëmtimet shëndetësore që ka pësuar nga sulmi në qeli, pasi ka marrë mjekim në spitalin e Fierit e kanë dërguar në spitalin e burgut.

Aty i kanë shkuar policët e burgut dhe i kanë thënë që ta dërgonin në izolim.

“Më erdhën nga grupi i gatshëm, më thanë eja se do të shkosh në izolim. Kërkova urdhrin me arsyen pse ishte vendosur kjo. Më thanë shefi i policisë e di këtë. Pasi u ankova, erdhi oficeri i rojës dhe më tha rri edhe dy ditë këtu”.

Ndërkohë, në datën 20 gusht, i dënuari thotë se e kanë thirrur te Komisioni i Disiplinës për t’i njoftuar masën ndëshkimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur. Ai thotë se raporti i shërbimit me masën ndëshkimore i është njoftuar me shumë vonesë pak ditë më parë.

“Unë nuk kërkoj asgjë, të verifikohet ngjarja sepse po bëhet diskriminim. Këtu, në këtë burg, shefi i policisë më dërgoi në izolim kur isha palë e dëmtuar, ndërkohë që ndaj personave kryesorë që bënë ngjarjen e sulmit tim nuk ka marrë asnjë masë”, theksoi Andon Golemi.

Ai pretendon se ka rrezikuar jetën në këtë ngjarje, ndërkohë që shefi i policisë së burgut nuk ka vendosur masë ndëshkuese ndaj personit kryesor që ka marrë pjesë në sulmin ndaj tij në qeli.

I pyetur nga gazeta se cilët ishin autorët e sulmit ndaj tij, i dënuari tha: “Janë të dënuar, nuk kam pasur dhe nuk kam asnjë problem me ta, unë tani kundërshtoj padrejtësinë që po më bëhet me masën disiplinore kur jam palë e dëmtuar.

Mua më erdhi SHKB­ja e burgjeve dhe nuk bëra denoncim, pasi nuk dua të merrem me këto gjëra”.

Drejtoria e Burgjeve tha për “Panorama” se ka verifikuar raportin e policisë së burgut dhe pamjet e kamerave të sigurisë, që hedhin poshtë akuzat e të dënuarit. Megjithatë, atij i është kërkuar të bëjë denoncim, por nuk ka pranuar.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Pas