4

Histori prostitucioni/Natasha, studentja shqiptare që u trafikua në Belgjikë dhe arratia me kamion

               Publikuar në : 20:38 - 11/02/18 |
ri.de.

Gazeta e njohur britanike “The Indipendent” ka sjellë historinë e një vajze shqiptare që ka rënë pre e mashtrimit nga i dashuri që e shiti për prostitutë në Belgjikë. Natasha tregon si u mashtrua teksa studionte në universitet dhe si arriti ti shpëtonte tutorëve.

Sot ajo po prêt për azil në Brinatinë e Madhe, ndërsa kthimin në Shqipëri e sheh larg.

Shkrimi i plotë i plotë i “The Indipendent”

Imagjinoni përfundimin e universitetit, duke shkuar në pushime për t’u takuar me familjen e të dashurit tuaj dhe pastaj duke gjetur veten të tradhtuar nga dashuria juaj, të bllokuar në një bordello gati 1500 milje larg shtëpisë dhe të detyruar në prostitucion. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me Natashes dhe ajo dëshiron të tregojë historinë e saj për të bërë të qartë se kushdo mund të manipulohet nga trafikantët që synojnë të bëjnë dëm.

Dy vjet më parë, 21 vjeçe, ajo ishte në fund të universitetit në Shqipëri. Ajo ishte takuar me një student tjetër, Pjetri, për disa muaj dhe ishte i ngazëllyer për një udhëtim të ardhshëm për të parë familjen e tij në Belgjikë. Do të ishte hera e parë që do të linte Shqipërinë dhe plani ishte të kalonte disa javë në Evropë, në mënyrë që të mund të njihte familjen e partnerit të saj, me synimin për t’u martuar.

Natasha nuk e dinte që do të kalonte vitin e ardhshëm në prostitucion të detyruar.
Ajo që ndodhi me Natashën nuk është aspak e pazakontë. Numrat janë të frikshëm.
Në pesë viteve të fundit, 89 milionë njerëz përjetuan një formë skllavërie moderne, sipas raportit të Organizatës Ndërkombëtare të Punës 2017. Ky raport i njëjtë deklaroi se në çdo ditë të caktuar në 2016, 40 milionë njerëz ishin viktima të skllavërisë moderne – me rreth 25 milionë njerëz në punë të detyruar. Gratë dhe vajzat përbënin 71 për qind të viktimave moderne të skllavërisë.

Edhe pse ajo ka qenë e sigurt në Britani të Madhe për më shumë se një vit, Natasha ende loton kur kujton përvojën e hidhur. Ajo shpjegon se çfarë i ka ndodhur.
Kur mbërriti në Belgjikë, Pjetri e kishte marrë atë në shtëpinë e një shoku. “Ai më tha: ‘Unë nuk do të kthehem përsëri. Ju do të qëndroni këtu dhe do të shihni se çfarë do të ndodhë më vonë “.

Pjetri u largua nga shtëpia dhe kurrë nuk e pashë më.

Atë natë, ajo u çua në një dhomë gjumi me një burrë që nuk e kishte takuar kurrë më parë. Ai u bë klient i saj i parë.

Ndërsa klientët erdhën dhe shkuan, kështu bëri edhe shpresën e saj. Ajo u përpoq të merrte kontrollin e situatës duke refuzuar të kujdeset për veten, kështu që burrat nuk do ta zgjedhin atë kur ata të vinin në shtëpi.

Muaj më vonë, Natasha zbuloi se ishte shtatzënë. E tmerruar, ajo ishte shumë larg për një ndërprerje shtatzanie, ndaj tutorët i thanë se do të vazhdonte të punonte pas lindjes se femijes.

“Më duhej të bëja diçka për të dalë nga kjo situatë”, thotë ajo. Dhe një mbrëmje verore, kur ishte shtatë muaj shtatzënë, një mundësi u paraqit për ta shpëtuar. Natasha arriti të dilte nga bordello dhe të largohej. Ajo kapi atë që ajo mundte, dhe pasi shëtiti për “rreth një orë”, ajo arriti të bindë një shofer kamioni për ta ndihmuar. Ajo i tha atij se nuk donte ta dinte se ku shkonte, por i kërkoi atij që ta merrte kudo që do shkonte.
Orë më vonë, dyert e kamionit u hapën dhe Natasha kuptoi se ajo ishte në Britani të Madhe. Ajo nuk e di se ku e la shoferi, por thotë: “Ishte fati im i mirë që më ndihmoi”.

Foshnja e saj lindi në mënyrë të sigurt dy muaj pas ikjes nga Belgjika.

Tani jane bere 18 muaj që Natasha u arratis nga tutorët e saj dhe pasi mori mbështetje nga Hestia, një organizatë që punon me viktimat e skllavërisë moderne, në bashkëpunim me Ushtrinë e Shpëtimit, ajo ka filluar të rindërtojë jetën e saj në një mjedis të sigurt. Por ribashkimin me familjen ne Shqiperi e sheh larg pasi e di se ata do ta gjykojne….

Natasha ende nuk mund të punojë pasi ajo është ende në pritje të një vendimi për statusin e saj të azilit, kështu që e ardhmja e saj është ende e paqartë.

Megjithatë, përkundër cenueshmërisë së saj, Natasha zgjodhi të flasë në mënyrë që t’i tregonte botës se kushdo, pavarësisht nga prejardhja e statusi mund të bie viktimë e skllavërisë moderne….

http://www.independent.co.uk/voices/sex-trafficking-prostitution-victim-modern-slavery-statistics-a8205206.html#gallery

Pas