-U tha në Opinion

Gazetari: Ja çfarë ndodhi sot në Bularat, gjatë ceremonisë së varrimit


               Publikuar në : 21:25 - 08/11/18 |
b.f

Korrespondenti i Tv Klan, Orest Sako, të enjten, deklaroi se gjatë ceremonisë së varrimit të Kostandinos Kacifas në Bularat të Gjirokastrës u lëshuan shumë thirrje antishqiptare, kjo në prani edhe të dy deputetëve të Kuvendit shqiptar, Vangjel Dule dhe Vangjel Tavo.

Sako u shpreh në një lidhje direkte për emisionin “Opinion”, se rreth 1000 persona janë nisur nga shteti helen drejt fshatit Bularat për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Kacifas, ndërsa 44 persona janë kthyer pas nga policia shqiptare.

Në lidhje me mediat shqiptare dhe raportimin e tyre, gazetari tha se u raportua në kushte të vështira, pasi gazetarët shqiptarë nuk u lejuan të afroheshin përreth murit të banesës së të ndjerit, por vetëm u lejuan të stacionoheshin në qendër të fshatit.

Ja cilat ishin parrullat kryesore të idhtarëve të vorio epirit: 

Vorio Epiri është Greqi

Maqedonia është Greqi

Gjaku na thërret të djegim shqiptarin

Shqiptarë të poshtër.

Zjarr kundër qenve shqiptarë.

Gazetarët shqiptarë janë të poshtër.

Pas