Te Fundit

Gazeta “La Matin” 1914: Ismail Qemali me pushime në Nicë pas dorëheqjes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 24/11/18 |
b.f

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Nëntor 2018

“Le Matin” ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me largimin e Ismail Qemalit nga Shqipëria pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ismail Qemal Beu rrugës për në Côte-d’Azur

Romë, 26 janar.

Nga korrespondenti i veçantë i “Matin” (me telefon) “Ish-kryetari i qeverisë së përkohshme të Vlorës, Ismail Qemal Beu, mbërriti këtë mëngjes, në orën 4, në Brindizi, me avulloren Cita-di-Bari, i shoqëruar nga djali i tij dhe disa shërbëtorë.

Ai u nis sonte për në Milano, ku dhe deklaroi se dëshiron të shkojë në Nice, për të pushuar për pak kohë.”

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-d-azur/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

Pas