Metro

Foto/ Jahti 360 milionë paund, kryevepër!

               Publikuar në : 19:03 - 01/05/17 |
Gerta

Superjahti me vlerë 360 milionë paund është duket kryer testimet e fundit në Gjibraltar para se të merret plotësisht në zotërim nga pronari i tij manjatit rus Andrey Igorevich Melnichenko.
1493654074_foto13
Specialistët janë fotografuar së fundmi në kuvertën e jahtit, për të cilin mediat shkruajnë se është më i madhi në botë, duke kryer testimet e fundit.

Jahti ka një gjatësi prej 142 metrash, tre direkë nga 100 metra lë lartë dhe ka 8 kate. Ai vlerësohet si jahti më i shtrenjtë dhe më i madh i ndërtuar deri tani.

1493654001_foto1

Manjanti rus, Melnichenko, i cili ka një pasuri prej 13.4 miliardë dollarë e ka quajtur atë “Sailing Yacht A”.

“Bukuria e këtij jahti është mahnitëse dhe dizajni i habitshëm. Kudo ai do të lundrojë do të bëhet objekt bisedash”, ka thënë drejtori i projektit.

1493654074_foto13

Pas