Galeri, Sport, Te Fundit

Foto/ 10-të golashënuesit më të mirë në historinë e Manchester United, Rooney pjesë e rekordeve

Wayne Rooney ka barazuar rekordin e golashënuesit më të mirë në histori të Manchester Unitedit, legjendës Bobby Charlton.

Sulmuesi anglez ka shënuar gol në takimin e sotëm ndaj Readingut, të vlefshëm për Kupën FA, dhe ky gol e ka futur një herë e përgjithmonë në analet e historisë së ‘Djajve të Kuq’.

Ky gol ishte i 249-ti për Rooneyn me fanellën e Unitedit, duke barazuar kështu rekordin e mbajtur për shumë vite nga legjenda e klubit Sir Bobby Charlton.

Në listën e golashënuesve më të mirë në histori të klubit figurojnë shumë emra të mëdhenj të futbollit anglez dhe evropian si George Best, Ryan Giggs dhe Paul Scholes.

Më poshtë iu sjellim listën me 10-të golashënuesit më të mirë në histori të Man Utd:

1.Wayne Rooney | 543 paraqitje | 249 gola

1.Bobby Charlton | 758 paraqitje | 249 gola

3.Denis Law | 404 paraqitje | 237 gola

4.Jack Rowley | 424 paraqitje | 211 gola

5.Dennis Viollet | 293 paraqitje | 179 gola

5.George Best | 470 paraqitje | 179 gola

7.Joe Spence | 963 paraqitje | 168 gola

7.Ryan Giggs | 963 paraqitje | 168 gola

9.Mark Hughes | 467 paraqitje | 163 gola

10.Paul Scholes | 718 paraqitje | 155 gola

/Telegrafi/

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko