-Kulturë

Flamujt e botës të bëra me ushqimet e tyre më të famshme, cilat nga këto njihni?

               Publikuar në : 08:00 - 22/06/18 |
m.b

Një agjenci reklamash australiane ka përgtitur një koleksion me fotografi ushqimesh në nder të Festivalit Ndërkombëtar të Ushqimit në Sidnej. Ky concept krijoi flamujt kombëtar të disa shteteve të bëra me ushqimet e tyre më të famshme e tradicionale.

Italia: borzilok, pasta, pomodorini

Brazil: gjethe bananesh, limon jeshil, ananas, frut pasioni

India: curry, oriz, pite pappadum

Japonia: oriz dhe peshk ton

Greqi: ullinj nga Kalamata, djathë i bardhë me vaj ulliri e erëza

Lebanon: pite lavash, sallatë fattoush, erëza pranverore

Vietnam: fruta rambutan, liçe dhe frut yll

Australia: tortë me mish, salcë

Koreja e Jugut: kimbap, salca

Mbretëria e Bashkuar: kulaç me krem dhe reçel

Francë: djathë gorgonzola, bri,  rrush

Kinë: pittaya/frut dragoi, frut yll

SHBA: hot dogs, salcë ketchup dhe mustardë

Indonezi: curry pikant dhe oriz (sambal)

Turqi: llokume

Spanjë: chorizo dhe paella

Tailandë: salcë e ëmbël pikante, arrë kokosi, gaforre blu

Zvicër: sallamëra dhe djathë kaçkavall

Pas