Sociale

Dy foshnja vdesin disa minuta pas vaksinimit


               Publikuar në : 19:00 - 09/08/18 |
b.f

Një infermiere akuzohet për vdekjen e dy foshnjave, pak minuta pasi u kishte bërë vaksinën kundër fruthit, rubeolës dhe shytave.

Dy fëmijët, vetëm 1 vjeç ishin vaksinuar në spitalin e distriktit të Safotu në ishullin Savai, në Samoa.

Infermierja do të dalë në gjyq javën tjetër.

Pas kësaj ngjarjere qeveria e Samoas urdhëroi pezullimin e programit të vaksinave.

Pas incidentit, qeveria Samoane pezulloi programin e saj të vaksinimit kombëtar dhe të gjitha shishet e vaksinës u konfiskuan, raporton media vendase

Pas