Komente, Te Fundit

Droga dhe korrupsioni në Shqipëri kërcënojnë interesat e SHBA në Ballkan

Shqipëria, anëtare a NATO-s dhe aspirante për të hyrë në BE, po përgatitet për zgjedhjet e ardhshme parlamentare të caktuara në 18 qershor 2017. Ballkani dhe rëndësia e tij në Shtetet e Bashkuara, NATO, dhe mbi të gjitha Evropa nuk mund të mohohet, pasi ky rajon është më vulnerabël në Evropë.

Fqinjët e Shqipërisë- Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Greqia- janë të gjithë nën presionin e rënies ekonomike nga emigrantët dhe terrorizmi.

Shqipëria është çelësi për sigurinë e Ballkanit Perëndimor. Rusia kërcënon Ballkanin, siç shihet nga një komplot në tentativë për të penguar zgjedhjet malazeze, në mënyrë për të ndaluar ritmin e këtij shteti drejt NATO-s dhe BE-së.

Nën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, ndikimi i Turqisë në Ballkan është në rritje dhe Ankaraja e sheh Ballkanin si “portë për Evropën”. Vetë Erdogani ka përdorur masakrën e Srebrenicës si provë të urrejtjes së myslimanëve të Evropës dhe nevojën për drejtimin e Ankarasë ndaj këtyre komuniteteve. Dueli i presidentit turk me Gjermaninë është shkallëzuar.

Së fundi, ekziston cunami i parave të drogës në Shqipëri, si oligarkët e lidhur me Partinë Socialiste (të afërt me kryeministrin Edi Rama dhe kabinetin e tij) kanë blerë asete të vendit (banka hidroelektrike, telekomi, etj,) duke penguar reformën jetike gjyqësore.

Oligarkët e Shqipërisë nuk do të jenë në gjendje për të kryer biznes si zakonisht, nëse thyhet sistemi ligjor. Shqipëria mbetet një nga hallkat më të dobëta të Evropës Juglindore.

Aktualisht, Shqipëria po negocion pranimin në Bashkimin Evropian, duke kalua shumicën e testeve të BE-së për anëtarësim, duke përfshirë reformën politike, institucionale dhe ekonomike, por reforma gjyqësore është pengesë.

Ajo kërkon qindra gjyqtarë dhe prokurorë për të krijuar norma të reja ligjore për të ndaluar ndërhyrjen politike në hetimet dhe rastet gjyqësore dhe për të çrrënjosur korrupsionin.

Për fat të keq, kryeministri Rama po përdor reformën gjyqësore për të kryer kapjen e shtetit duke emëruar besnikët. Korrupsioni gjyqësor po pengon evolucionin demokratik të Shqipërisë, duke krijuar çarje në një vend të brishtë. Mafiozët më të mëdhenj janë ende nuk u anashkaluar për ndjekje, dhe kultura politike toleron ryshfetin, ndërsa gjyqtarët e Shqipërisë janë duke jetuar përtej mundësive të tyre të publikuara publikisht.

Ekspertët e BE dhe SHBA, të cilët janë të përfshirë në hartimin e reformës gjyqësore, kanë shënuar se kabineti i Ramës është në luftë me Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese, Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe Prokurorit të Përgjithshëm. Zyrtarët gjyqësorë janë të paguar nga bosët e krimit në Shqipëri.

Opozita nga e saj ka fajësuar ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, për mbulimin e tregtisë masive të marihuanës.

Nga ana tjetër, Fatmir Xhafa, i propozuari i Kryeministrit Socialist si kreu i Komisionit të reformës zgjedhore, tani është në sulm nga ana e anëtarëve të opozitës për dënimin e vëllait të tij si kontrabandues i drogës në Itali.

Partia Demokratike thotë se qeveria e Ramës është e korruptuar dhe mund të bojkotojnë zgjedhjet e ardhshme. Një kolaps i zgjedhjeve mund të dërgojë Shqipërinë në kaos duke e kthyer atë në një kombinim të Kolumbisë dhe Venezuelës socialiste për prodhimin e drogës.

Shqipëria nuk është vetëm prodhuesi më i madh i marihuanës në Evropë, por edhe një qendër për narkotikët të tilla si heroina dhe kokaina, që vijnë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut, për shkak të kontrolleve të dobëta kufitare dhe doganave.

Këto barna gjejnë rrugën e tyre nëpërmjet Italisë në Evropë. Prokurorët italianë, duke punuar me Drejtorinë Kombëtare të Anti-Mafias, duke u përpjekur për të thyer mafian shqiptare dhe aleancën e saj më mafian italiane “Ndrangheta”. Evropa dhe SHBA nuk mund të lejojnë Shqipërinë të bëhet Kolumbia e Ballkanit.

SHBA ka bërë përpjekje për të shtyrë Shqipërinë drejt reformës gjyqësore janë të pasuksesshme, si ambasadori Donald Lu, është duke marrë anën e socialistëve. Në një tryezë të rrumbullakët në Tiranë, Lu sulmoi drejtpërdrejt Prokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë, duke thënë se Adriatik Llalla është kundër drejtësisë.

Komentet e Ambasadorit të SHBA-së shkaktoi një valë në shtypin shqiptar, dhe më pas ai u sulmua si “mbështetës i George Soros”, “ndërhyrje në pranimin e Shqipërisë në BE dhe procesin zgjedhor” dhe mbështetur Partinë Socialiste kundër Partisë Demokratike të opozitës.

Kryeministri Rama është në të vërtetë një mik i afërt me George Soros, i cili mori pjesë në dasmën  e miliarderit të lindur në Hungari në vitin 2013. Solos po kandidon axhendën e vet në Ballkan, në mënyrë të qartë u përplasur me prioritet të Drejtorisë së Trump.

Politikat e kryeministrit Rama janë për të minuar stabilitetin e Ballkanit dhe vetë Shqipërisë. Pavarësisht konfuzionit dhe mungesës së drejtimit në SHBA-së, Amerika dhe BE-ja duhet të shtyjnë zgjedhjet të lira dhe të ndershme në Shqipëri, duke dërguar vëzhgues të zgjedhjeve nëpërmjet Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë dhe SHBA.

Së dyti, zbatimi i ligjit të SHBA dhe Interpol duke të hetojë lidhjet e kryeministrit Rama me së fundmi ministrin e shkarkuar Saimir Tahiri dhe krimin e organizuar në Itali në lidhje me shpërndarjen e marihuanës.

Së fundmi, SHBA nuk duhet të luajë me të preferuar me partitë politike në një vend demokratik.

Këtë javë, amerikanët dhe të dërguarit e BE-së do të vjnë për nisjen e operacionit ndërkombëtar monitori për zgjedhjet e qershorit. Sytë e Shteteve të Bashkuara do të jenë në Shqipëri, OSBE dhe Këshilli i Evropës do të vëzhgojnë po ashtu. Më e rëndësishmja, populli shqiptar dhe shoqëria civile duhet të mbetet vigjilente për të parandaluar korrupsionin e elitës socialiste nga vjedhja e demokracisë së tyre. Partnerët ndërkombëtarë të Shqipërisë do të mbështesin përpjekjet e tyre.

Nga DR. THEODORE KARASIK

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko