-Shëndeti, Metro

Dieta gjermane; humbisni 6 kg për vetëm dy javë

Dieta e mëposhtme është një ndër dietat më të shëndetshme dhe më efektive të përdorura vitet e fundit. Ajo është hartuar nga Instituti Gjerman i Shëndetit , por njihet botërisht thjesht si dieta gjermane. Në qoftë se e ndiqni me rigorozitet deri në fund, do të arrini të humbni plot 6 kg. Gjatë kësaj kohe duhet të pini shumë ujë.

DITA E PARË
MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një fetë e e hollë bukë e thekur
DREKA: dy vezë të ziera, domate, 100 gr spinaq të shërbyera me vaj ulliri
DARKA: një biftek mesatar në zgarë, 150 gr sallatë me domate dhe qepë të njoma.

DITA E DYTË
MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një fetë e e hollë bukë e thekur
DREKA: 200 gr sallatë me domate dhe lakër të bardhë, 2 portokaj ose mandarina dhe 1 mollë jeshile
DARKA: 2 vezë të ziera, 200 gr mish pule i gatuar në avull dhe sallatë jeshile vetëm me pak kripë e vaj ulliri

DITA E TRETË
MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një banane
DREKA: dy vezë të ziera, 100 gr djathë pa yndyrë, 200 gr karrota të ziera të shërbyer me vaj ulliri
DARKA: 2 vezë të ziera, sallatë frutash me mollë, banane, dardha dhe portokaj

DITA E KATEËRT
MËNGJESI: 1 gotë me lëng molle të shtrydhur
DREKA: 200 gr peshk i gatuar sipas dëshirës, sallatë me domate qershi dhe qepë të kuqe
DARKA: fileto pule në zgarë, 150 gr sallatë jeshile me limonë

DITA E PESTË
MËNGJESI: 1 gotë me lëng karrote
DREKA: sallatë me jeshillëqe sipas dëshirës, 200 gr mish pule pa yndyrë dhe dy feta bukë e zezë
DARKA dy vezë të ziera dhe sallatë me karrota e rrepa

DITA E GJASHTË
MËNGJESI: kafe e zezë pa sheqer dhe një tost me proshutë pule
DREKA: 1 fielto pule e gatuar në zgarë, sallatë me lakra, majdanoz e lëng limoni
DARKA: 150 gr djathë i njomë pa yndyrë, dy karrota dhe 1 kokërr vezë e zier

DITA E SHTATË
MËNGJESI: 1 gotë qumësht pa yndyrë dhe një lugë mjaltë
DREKA: biftek në zgarë dhe fruta të freskta
DARKA: sallatë me frutat që ju gjenden në shtëpi dhe një gotë kos

Pas javës së parë duhet të bëni një ditë pushim ku të hani çfarë të doni dhe ta përsërisni edhe një herë nga e para javën pasaardhëse. Rezultati do lërë pa fjalë edhe më skeptikët.

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko