Kronikë

Atentati ndaj Emiljano Bocit, avokati pretendon se Xhecuka s’është vrasësi


               Publikuar në : 15:18 - 08/11/18 |
b.f

Gjykata e Tiranës dha sot masën e sigurisë “arrest me burg” për Hektor Xhecukën, 30-vjeçarin e akuzuar për vrasjen e Emiljano Bocit dhe plagosjen e mikut të viktimës.

Ndonëse kjo ishte një seancë komunikimi, avokati i të akuzuarit për vrasje me paramendim nuk e ka pranuar akuzën e ngritur ndaj klientit të tij. Në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura, gjykata rikonfirmoi masën e dhënë paraprakisht për Hektor Xhecukën.

Burime nga brenda seancës bëjnë me dije se akuza ndaj të arrestuarit ka të bëjë vetëm me ngjarjen e 14 janarit të këtij viti, ku mbeti i vrarë Emiljano Boci dhe u plagos miku i tij, Melvi Disha.

Përgjime ambientale dhe telefonike si dhe metoda të tjera speciale të kryera gjatë hetimeve të këtyre 10 muajve, duket se kanë orientuar grupin e hetimit drejt Hektor Xhecukës, si autorin e kësaj ngjarjeje. Për momentin nuk jepen të dhëna mbi motivet e këtij krimi, nëse Xhecuka e ka kryer për llogari të tij apo i shtyrë ose i paguar nga të tjerë.

Pas