Sport, Te Fundit

Deklarata e Memushajt para ndeshjes me Italinë: “Me vjen të qaj vetëm kur e mendoj”

Ledian Memushaj është një prej futbollistëve të kombëtares shqiptare që ka shëtitur më shumë Italinë gjatë karrierës së tij si futbollist, të cilën e ka zhvilluar plotësisht përtej Adriatikut.

“Kam luajtur praktikisht në të gjithë Italinë. Gjithçka filloi në vitin 1995 kur babai im gjeti punë në Kremona, nga Vlora u sistemuam aty, gjithçka ndryshe, nuk kishte as det. Emigrimin e madh shqiptar drejt Italisë e kam parë në televizor. Anija “Vlora” ishte nisur nga porti, praktikisht poshtë shtëpisë time”.

Ndaj për mesfushorin, sfida mes Italisë dhe Shqipërisë do të jetë shumë e veçantë, siç ka treguar ai në një intervistë të gjatë për “La Repubblica”.

“Kam luajtur praktikisht në të gjithë Italinë. Gjithçka filloi në vitin 1995 kur babai im gjeti punë në Kremona, nga Vlora u sistemuam aty, gjithçka ndryshe, nuk kishte as det. Emigrimin e madh shqiptar drejt Italisë e kam parë në televizor. Anija “Vlora” ishte nisur nga porti, praktikisht poshtë shtëpisë time”.

“Në Europian ishim shumë pa fat. Kemi luajtur tre ndeshje shumë të mira, në kthimin tonë në atdhe u pritëm si heronj. Kryeministri Rama na dha secilit pasaportën diplomatike dhe një shpërblim të majmë monetar. Ëndrra jonë nuk ka përfunduar në Francë por vazhdon. Kemi kuptuar se mund të luajmë si të barabartë me kombëtare më të forta dhe që kanë një histori më të madhe se e jona. Të mundim Italinë? Vetëm ta mendoj një gjë të tillë më vjen të qaj”.

Lajmi ParaLajmi Pas
« Kthehu Rifresko