-Shëndeti

Celuliti, 10 gjëra për të reduktuar difektet gjatë pushimeve

               Publikuar në : 23:45 - 12/07/18 |
Gerta

Nga lëngu i sambukos tek ecja në ujë: si ta luftojmë celulitin. Dihet që celulititin e famshëm e shikojmë në det. Mjekësia estetike Celuliti është një problem estetik ndër më të zakonshmit në mesin e grave (ndikon në mes të 80 dhe 95% e grave të moshës riprodhuese):

Ky është një inflamacion që prek indet dhjamorë, indet intersticiale (p.sh. çfarë është midis një qelize dhe tjetrës) dhe enëve të vogla të gjakut në nivelin nënlëkuror. Nga jashtë, mbajtja e ujit dhe stanjacioni i lëngjeve perceptohen në formën e lëvozhgës së portokallit. Prek në mënyrë të pandjeshme gratë në mish dhe ato të dobëtat sepse në origjinë ekziston një çekuilibër hormonal: një tepricë e estrogjenit favorizon një mbajtje më të madhe të lëngjeve, pa harruar prirjen familjare të çrregullimeve estetike.

Prandaj, këshilla e parë nuk është që të ndiheni “të ndryshëm” ose të keni turp të tregoni këmbë me një grumbullim të mbajtjes së ujit. Me qëndrueshmëri të stilit të jetesës dhe disa rregulla bazë, gjendja juaj mund të përmirësohet.

Ushqimi i shëndetshëm

Ushqimi është thelbësor në luftën kundër celulitit. Rregullat kryesore? Kufizoni kripën për të lënë hapësirë për bimë dhe erëza, pini shumë ujë dhe hani shumë fruta dhe perime, të pasura me antioksidantë.

Dushi

Qoftë në punë apo me pushime është e rëndësishme, në mbrëmje, të shtrini këmbët tuaja: për të riaktivizuar qarkullimin, mjafton një dush i thjeshtë, duke alternuar ujin e nxehtë dhe të ftohtë.

Skrab

Mundohuni të vendosni një skrab në këmbë të paktën një herë në javë. Promovon rigjenerimin e qelizave dhe kremin anti-celulitit (i cili është më mirë të merret edhe me pushime) do të depërtojë më mirë dhe prandaj efikasiteti i saj do të jetë më i madh.

Ecja

Nëse keni zgjedhur detin, ecja në ujë do t’ju ndihmojë të luftoni celulitin. Koha ideale, sipas ekspertëve, është të paktën një orë në ditë. Kështu do të shijoni përfitimet kulluese të ujit dhe kripës. Veshjet Shmangni rrobat shumë të ngushta dhe këpucët e pakëndshme: ato nuk ajrosen dhe promovojnë mbajtjen e ujit. Ata gjithashtu ndryshojnë mikrocirkulimin e indit dhjamor dhe nxisin akumulimin e toksinave.

Sambuko Lëng frutash

Nëse mund të zgjidhni një përbërës për pije në plazh, përqendrohuni te lëngu i sambukos: i shkëlqyeshëm për kullimin, është detoksifikues dhe është një koncentrat i fibrave.

Masazh

Masat kundër celulitit janë të rëndësishëm për qarkullimin e gjakut: njëherë në javë dhe kjo do t’i ndihmojë këmbët tuaja të jenë më të lehta.

Fasadat saline

Prekja magjike (e cila duket se me të vërtetë vepron në celulitin tuaj) janë fasadat. Fashë speciale, të kripura, të cilat aplikohen në këmbë dhe në bark. Ata nuk ngjyhen në kripë normale, por me kripë Epsom që ka vetitë higroskopike. Konceptuar në sajë të përvojës dhe profesionalizmit të së famshme Cristina Fogazzi.

Natën

Nata është momenti kur trupi në pushim dhe angazhohet për të luftuar efektet e jashtme stimuluese, mund të nxisë një përthithje më të mirë të përbërësve aktivë. Aplikoni kremra gjatë gjumit.

Pas