Le Radical (Prill, 1913) : Intervista e Isa Boletinit – shqiptarit të famshëm dhe ministrit të Luftës në Qeverinë e Përkohshme – për kufijtë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – … Shtator 2017 Gazeta franceze, “Le Radical”, ka botuar, të mërkurën e 9 prillit 1913, në …

Intervista e Adem Boletinit në gazetën italiane “La Tribuna”, nëntor 1915 : “Babai im, Isa Boletini, nuk ka vdekur.”

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2017 Gazeta franceze, “Le Journal”, ka …

1913/ Isa Boletini – gazetarit të Daily Telegraph : “Gjithë jetën time, deri në çlirim apo në vdekje, unë do të luftoj serbët, grekët, malazezët, italianët, austriakët.”

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar, të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen n°2, …

Ekskluzive / Intervista e Ismail Qemalit në Paris për “Le Matin”, nëntor 1915 : “Populli ynë është gjithmonë i gatshëm të luftojë dhe lufta është profesioni i tij i preferuar.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në …

« Kthehu Rifresko